صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

شیشه هوشمند چیست

09 تیر ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

آشنایی با انواع شیشه های هوشمند و تکنولوژی ساخت هر یک کمک می کند تا با دانش بیشتری نسبت به انتخاب آنها برای ساختمان خود اقدام کنید. شیشه های هوشمند قابلیت های مختلفی دارند که معمولا یا به شکل شیمیایی و یا به وسیله الکتریسیته و نور قابلیتی در آنها ایجاد شده است.

این شیشه ها که اسمارت گلس نامیده می شوند، توانایی های ویژه و متفاوتی با سایر مدل های شیشه دارند و باعث می شوند تا قابلیت های بیشتری برای مدیریت محیط به دست آورید. در این مطلب از سایت شیشه لیا صنعت ایرانیان به معرفی بیشتر انواع شیشه های هوشمند و تکنولوژی ساخت آن و اینکه شیشه هوشمند چیست می پردازیم.

شیشه هوشمند کاربردها و مزایای آنشیشه هوشمند کاربردها و مزایای آن

شیشه های هوشمند چیست؟

این شیشه ها بر اساس محرک های خارجی می توانند ویژگی های خود را تغییر می دهند. شیشه های هوشمند به دو بخش شیشه های فعال و منفعل تقسیم بندی می شوند. شیشه هوشمند فعال معمولا با کمک الکتریسیته فعال می شوند و به کاربر پاسخ می دهند، اما شیشه های منفعل بر اساس تغییر شرایط محیطی ویژگی های خود را تغییر می دهند.

این شیشه های هوشمند کمک می کنند تا مدیریت بهتری بر فضای پیرامونی خود داشته باشید. برای مثال شما با یک شیشه هوشمند می توانید صبح ها و ظهرها از اینکه در معرض آفتاب شدید قرار بگیرید در امان باشید اما عصرها از غروب آفتاب لذت ببرید.

آشنایی با انواع شیشه های هوشمند و تکنولوژی ساخت هر یک

همانطور که گفته شد، شیشه های هوشمند به دو دسته فعال و منفعل تقسیم بندی می شوند. که عملکرد هر کدام از آنها متفاوت می باشد. فعال و منفعل به معنای دخالت یا عدم دخالت کاربر در عملکرد شیشه ها است. حال در ادامه به برررسی این دو دسته از شیشه ها می پردازیم و انواع آن را بررسی می کنیم.

دبگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دیاموند شیشه چیست؟

آشنایی با چهار مزیت شیشه هوشمند

آشنایی با شیشه هوشمند، کاربردها و ویژگی های آن

شیشه های هوشمند فعال چیست؟

انواع شیشه های هوشمند برای تغییرات پیش بینی شده به الکتریسیته و محرک های الکتریکی نیاز دارند. این شیشه ها توسط افراد قابل کنترل هستند و بر اساس محرک های خارجی تغییر عمکرد پیدا می کنند. انواع شیشه های هوشمند منفعل شامل موارد زیر است:

انواع شیشه های هوشمند SPD

در این فناوری از ذرات میکروسکوپی معلق به عنوان لایه ای بین لایه های شیشه استفاده می شود. این نوع شیشه در حالت عادی شفاف است و در حالتی که جریان الکتریکی از آن عبور می کند، مات می شود. مواردی مثل نور، میزان تابش و گرمای انتقال داده شده از شیشه قابل کنترل توسط کاربر است. شیشه های SPD برای اینکه در حالت مات باقی بمانند، به جریان الکتریکی مداوم نیاز دارند و به محض قطع جریان به حالت شفاف بر می گردند.

انواع شیشه هوشمند یا اسمارت گلسانواع شیشه هوشمند یا اسمارت گلس

انواع شیشه هوشمند LC

این نوع شیشه ها نیز با فشرده کردن یک لایه نازک از کریستال مایع در میان دو هادی الکتریکی شفاف ساخته می شوند. شیشه LC بدون عبور جریان برق شفاف هستند و اگر جریان برق وصل شود، مات می شوند. این شیشه ها به طور عمده در شیشه های هوشمند مات شوند و در ساختمان های اداری و تجاری استفاده می گردند. لازم به ذکر است که این مدل زودتر از مدل های دیگر تغییر حالت می دهند.

انواع شیشه های هوشمند الکتروکرومیک

این شیشه های هوشمند الکتروشیمیایی هستند و می توانند سرعت انتقال نور را کاهش و افزایش دهند. سرعت انتقال نور مطابق با شدت جریان عبوری از شیشه است.  این شیشه ها سه حالت مات، نیمه مات و شفاف دارند.

شیشه های هوشمند منفعل چیست؟

این شیشه های هوشمند نه بر اساس محرک الکتریسیته، بلکه بر اساس محرک هایی مثل گرما و نور تغییر می کنند. محرک ها مختلف هستند و شیشه های منفعل بر همین اساس دسته بندی می شوند.

شیشه های هوشمند ترموکرومیک

شیشه های هوشمند ترموکرومیک، انتقال نور را با توجه به میزان گرمایی که جذب می کنند تغییر می دهند. ماده ای در این شیشه ها جایگذاری می شود که برای کاهش مصرف انرژی و مدیریت گرمای ورودی به ساختمان کاربرد دارد. این نوع شیشه با توجه به کم هزینه بودن و آسانی نصب پر طرفدارترین نوع از شیشه های هوشمند هستند.

انواع شیشه های هوشمند فتوکرومیک

این شیشه ها نیز با توجه به عوامل بیرونی خاصیت انتقال خود را تغییر می دهد. اما فتوکرومیک ها با توجه به اشعه ماورا بنفش این کار را می کنند. شیشه های فتوکرومیک نیز در پنجره های هوشمند و نمای شیشه ای ساختمان ها استفاده می شوند.

شیشه های هوشمند خود تمیز شونده

یکی از بهترین انواع شیشه های هوشمند، شیشه های خود تمیزشونده هستند. این شیشه ها نیز همانطور که از نامشان پیداست، این قابلیت را دارند که خود در شرایط مختلف مانع از جذب کثیفی و گرد و غبار شوند. اما واقعیت این است که این نوع شیشه ها دارای یک لایه پوشش اضافی در قسمت بیرونی خود هستند. این ماده از اکسید تیتانیوم ساخته و باعث تمیز ماندن سطح شیشه می شود.

خرید انواع شیشه هوشمند با قیمت مناسبخرید انواع شیشه هوشمند با قیمت مناسب

کاربرد شیشه های هوشمند مات شونده

این شیشه ها در هتل ها نیز استفاده می شوند. اتاق های هتل، شیشه حمام، پنجر های هتل، اتاق کنفرانس، چراغ های سقفی، پارتیشن های رستوران و حریم خصوصی بالکن ها از مکان هایی است که شیشه های هوشمند در آن نصب می شوند. مجتمع های تجاری برای پارتیشن مغازه ها، درب ورودی، پنجره ها و چراغ های سقفی از این شیشه ها استفاده می شود. شیشه های هوشمند همچنین در بانک ها و اتاق معاملات، فضای حمام و پارتیشن های مسکونی نیز استفاده می شوند.

خرید شیشه های هوشمند از لیا صنعت ایرانیان

شیشه های هوشمند با توجه به توانایی هایی که دارند روز به روز بیشتر در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این شیشه ها توسط شرکت های مختلفی در کشور تولید می شوند و کیفیت تولید متفاوتی دارند. شرکت لیا صنعت ایرانیان یکی از شرکت های تولید کننده انواع شیشه های هوشمند است. این شرکت به جز شیشه های هوشمند، تولید کننده انواع شیشه های رومیزی، پارتیشن های شیشه ای، انواع آینه دکوراتیو، شیشه های لمینت و سکوریت، نرده شیشه ای و... نیز می باشد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE