صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

شیشه هوشمند ترموکرومیک چیست

27 مهر ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

شیشه هوشمند ترموکرومیک یکی از انواع شیشه های هوشمند است که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. با گسترش علم و فن آوری شیشه ها نیز پیشرفت کرده و برای هر نیاز انسان شیشه ای خاص با ویژگی های منحصر به فرد ساخته شده است.

انواع شیشه های هوشمند این روزها در بازار به فروش می رسند که هر کدام ویژگی ها و کاربرد خاص خود را دارند. یکی از این شیشه های هوشمند ترموکرومیک است که در این مطلب از سایت شرکت شیشه لیا صنعت ایرانیان قصد داریم توضیحاتی در این زمینه ارائه دهیم. همراه ما باشید.

شیشه هوشمند ترموکرومیکشیشه هوشمند ترموکرومیک

شیشه های هوشمند چه نوع شیشه ای هستند؟

برای آشنایی با شیشه های ترموکرومیک ابتدا بهتر است شیشه هوشمند را بشناسیم. این شیشه نوعی است که حالت ثابت نداشته و بسته به شرایط تغییراتی را در خود ایجاد می کند. تغییرات این شیشه به رنگ و میزان شفافیت آن بر می گردد. شیشه های هوشمند به دو دسته فعال و غیر فعال (منفعل) دسته بندی می شوند.

شیشه های هوشمند فعال بر حسب درخواست کاربر تغییر حالت می دهند اما شیشه های هوشمند غیر فعال نیز بر اساس شرایط محیطی مثل نور، دما، اشعه ماورا بنفش و... تغییر حالت می دهند. با این تعاریف شیشه هوشمند ترموکرومیک را باید در دسته شیشه های هوشمند غیر فعال قرار داد.

شیشه هوشمند ترموکرومیک چیست؟

شیشه های هومشند ترموکرومیک دارای یک لایه خاص در بین دو لایه از شیشه هستند. در این لایه میانی از مواد شفافی استفاده می شود که با افزایش و کاهش حرارت تغییر شکل می دهند. معمولا در دمای عادی این شیشه ها شفاف هستند و به محضی که تغییری در دمای محیط ایجاد شود (دما بالاتر برود) به دلیل واکنش های شیمیایی لایه میانی تغییر شکل داده و مات می شود.

پس می توان گفت که شیشه های ترموکرومیک با افزایش دما کدرشده و میزان عبور نور از خود را کاهش می دهند. بنا بر آنچه گفته شد کاربر هیچ دخل و تصرفی در این تغییرات ندارد و صرفا عامل دما باعث تغییر شکل شیشه خواهد شد.

کاربردهای شیشه هوشمند ترموکرومیککاربردهای شیشه هوشمند ترموکرومیک

شیشه های هوشمند ترموکرومیک چگونه تغییر شکل می دهند؟

لایه ترموکرومیک شیشه در دمای پایین اتاق دارای ساختاری مونوکلینیک می باشد. این مواد مونوکلینیک از خود رفتاری نیمه هادی نشان می دهند. وقتی دما از عددی مشخص بالاتر می رود، تغییراتی در شیشه ایجاد می شود؛ به طوری که حالت مونو کلینیک به حالت روتایل تغییر شکل می دهد.

به این تغییرات استحاله نیمه هادی به فلز می گویند. در این حالت شیشه مثل یک فلز عمل می کند و طیف بزرگی از پرتوهای خورشیدی را به جای جذب و عبور بازتاب می دهد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

شیشه هوشمند چیست

شیشه الکتروکرومیک

کاربرد شیشه های ترموکرومیک چیست؟

هدف از ساخت این نوع شیشه ها در درجه اول صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش میزان مزاحمت های نوری بوده است. این نوع شیشه های ترموکرومیک می توانند تا حد قابل توجهی از مصرف انرژی در ساختمان ها بکاهند.

از این نوع شیشه ها معمولا در شرکت ها و سازمان ها، بیمارستان ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی و منازل استفاده می شود. این شیشه بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که تحت تابش مستقیم و شدید نور خورشید قرار داشته و در عین حال نیاز زیادی به صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند.

شیشه های ترموکرومیک در چه دمایی تغییر شکل می دهند؟

دمای تغییر شکل شیشه های هوشمند ترموکرومیک می تواند متفاوت باشد. اما معمولا در دمای 10 تا 65 درجه سانتیگراد این تغییرات رخ می دهد. شیشه های هوشمند ترموکرومیک متفاوتی در بازار وجود دارد که عملکردهای متفاوتی را نیز ارائه می دهند. بهتر است قبل از خرید شیشه های ترموکرومیک دمای مورد نظر برای تغییر شفافیت شیشه را مد نظر قرار دهید.

مزایای شیشه هوشمند ترموکرومیکمزایای شیشه هوشمند ترموکرومیک

مزایا و معایب شیشه های ترموکرومیک چیست؟

شیشه های ترموکرومیک نیز مثل هر نوع شیشه دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مزایای این شیشه ها می توان به صرف جویی در مصرف انرژی، کنترل نور محیط، تغییر بدون نیاز به کاربر، کاهش نسبی تاثیر اشعه های مضر نور خورشید، کنترل دمای محیط، ارزان تر بودن نسبت به سایر شیشه های هوشمند و... اشاره داشته باشیم.

معایب این نوع شیشه نیز عدم تاثیر گذاری کاربر انسانی در تغییر حالت شیشه، اختلالات دمایی و عدم تغییر شکل شیشه در شرایط خاص دمایی و... اشاره کنیم.

خرید شیشه های هوشمند ترموکرومیک از لیا صنعت ایرانیان

در این مطلب تلاش شد تا همه چیز درباره شیشه ترموکرومیک توضیح داده شود. شرکت های مختلفی در سطح کشور اقدام به تولید انواع شیشه های ترموکرومیک هوشمند کرده اند که هر کدام کیفیت متفاوتی را ارائه می دهند. ضمن اینکه شیشه های ترموکرومیک خارجی نیز در بازار حضور دارند.

شرکت لیا صنعت ایرانیان نیز یکی از شرکت های فعال در زمینه تولید شیشه محسوب می شود. یکی از تولیدات خاص این شرکت انواع شیشه های هوشمند است. شیشه های تولید یاین شرکت کیفیت و قیمت خوبی را ارایه می دهند و جزو برند های شناخته شده بازار محسوب می شوند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE