صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

نحوه تولید شیشه دوجداره

13 تیر ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

نحوه تولید شیشه دوجداره نقش قابل توجهی در تعیین کیفیت نهایی آن ایفا می کند. یکی از انواع شیشه های مهم و قابل توجه تولید شده در صنعت شیشه، شیشه های دوجداره هستند. این شیشه ها با مزایای خاص خود امروزه در بسیاری از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. جالب است بدانید دو جداره ها در شهرهای بزرگ و شلوغ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اما این شیشه های معروف چطور تولید می شوند؟ آیا می توان آنها را به شکل خانگی یا کارگاهی تولید کرد؟ برای پاسخ به این سوالات با ادامه این مطلب از سایت لیا صنعت ایرانیان همراه باشید

نحوه تولید شیشه دوجداره شیشه دوجداره

شیشه دوجداره چیست؟

بد نیست ابتدا توضیحی کوتاه در مورد این نوع شیشه ارائه دهیم. اگر به نام و عنوان این شیشه توجه کنید متوجه می شوید که این شیشه از دو جدار ساخته شده است. شیشه های دوجداره در حقیقت دو شیشه هستند که در مقابل یکدیگر و به شکل موازی قرار می گیرند. برای ثابت ماندن دو شیشه دو جداره، یک اسپیسر بین آنها قرار می گیرد. فضای بین دو شیشه از اطراف پوشیده شده و ایزوله است. ما بین دو شیشه نیز گازی مخصوص قرار می گیرد تا در برابر دما و صدا بیشترین میزان عایق بودن را شاهد باشیم.

اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری درباره شیشه دوجداره بدانید، مقاله‌ای با عنوان شیشه دوجداره چیست را در سایت ما بخوانید.

مراحل ساخت شیشه دوجداره

اجزا تشکیل دهنده شیشه دوجداره

مواد و ابزار ساخت شیشه دوجداره

برای ساخت این شیشه علاوه بر مواد و پیش نیاز هایی مثل شیشه به برخی از تجهیزات نیز نیاز است که از جمله آنها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک جفت شیشه با ابعاد کاملا یکسان و از یک نوع مشخص برای تولید شیشه دو جداره لازم است.
 • اسپیسرهایی که از جنس آلیاژ آلومینیوم هستند و برای حفظ فاصله بین دو شیشه مورد استفاده قرار می گیرند.
 • کمی ماده رطوبت‌گیر برای قرار دادن در فاصله بین دو شیشه تا رطوبت هوا به فضای بین شیشه ها وارد نشود.
 • بوتیل که برای چسباندن شیشه ها به اسپیسر مورد استفاه قرار می گیرد.
 • گاز آرگون یا برخی دیگر از انواع گاز که برای پر کردن فاصه بین دو لایه از شیشه ها استفاده می شود.
 • گوشه یا گونیا که برای اندازه گیری ابعاد و زوایا و ساخت شیشه دوجداره دستی استفاده می گردد.
 • چسب پلی سولفاید یا درز‌گیر که برای پوشش دادن منافذ دور اسپیسر جهت ایزوله کردن شیشه استفاده می شود. معمولا از چسب های آکواریوم به این منظور استفاده می شود.
 • سوپاپ شیشه دوجداره

تولید شیشه دوجداره

چگونگی ساخت شیشه دوجداره

نحوه تولید شیشه دوجداره

چه قصد ساخت شیشه دوجداره صنعتی و چه دستی را داشته باشید طریقه انجام کار به طور کلی کاملا مشابه است. شما باید دو شیشه را در مقابل یکدیگر قرار داده و آن ها را با استفاده از یک فاصله دهنده از هم جدا کنید. حال که دو شیشه در جای خود قرار گرفتند باید لبه ها پوشیده شوند تا فضای بین دو شیشه ایزوله شود. در انتها نیز باید گاز تزریق شود. به طور خلاصه مراحل تولید شیشه دوجداره با اسپیسر حرارتی شامل موارد زیر است:

 • برش شیشه
 • لبه کاری شیشه
 • شیشه شوی
 • کارگذاری اسپیسر
 • چسب زنی اولیه
 • پر کردن بین دو شیشه با گاز آرگون
 • چسب زنی نهایی

برش جام شیشه ای برای ساخت شیشه دو جداره

در اولین مرحله از تولید شیشه دوجداره جام های شیشه ای باید به ابعاد مشخص و کاملا برابری برش داده شوند. این برش ممکن است با دست یا با استفاده از میزهای برش اتوماتیک انجام شود. برای بهبود و دقت برش می توان از از اره ها و پنل های برش مخصوص نیز استفاده نمود.

لبه کاری برای تولید شیشه دوجداره

پس از برش شیشه ها آب بندی دو ورق با درزگیر یک واحد شیشه ایجاد می گردد. شما می توانید به روش های مختلفی لبه ها حذف و هزینه های حذف لبه را کمتر کنید. بهتر است میز حذف تک لبه و دولبه تهیه کنید. این میزها ایمن تر و با بهره وری بالاتری هستند.

شستشوی شیشه برای ساخت دوجداره

یکی از مهمترین مراحل، شستشوی شیشه است. این شستشو باعث می شود تا هر گونه گرد و غبار و آلودگی از آن جدا شود. این نکته از این جهت حائز اهمیت است که وقتی شیشه ها در مقابل هم قرار بگیرند، امکان تمیز کردن بخش داخلی شیشه ها وجود ندارد.

مونتاژ کردن اسپیسر در ساخت شیشه دو جداره

امروزه به جای اسپیسرهای فلزی و الیافی از اسپیسرهای انعطاف پذیر استفاده می شود. اسپیسرهای رهگیری بهتر می توانند دما را کنترل کرده و شیشه را عایق تر نگه دارند. در این مرحله از ساخت شیشه های دو جداره، از اسپیسرها به شکل چهار کلافه روی شیشه ها قرار می گیرند و جداری خارجی شیشه روی آن پرس می شود.

قرار دادن رطوبت گیر در اسپیسر ها

رطوبت‌گیر یکی از اجزای مهم شیشه دو جداره محسوب می شود. حتما باید در قسمت اسپیسر این رطوبت گیر قرار داده شود. معمولا از سلیکاژل به این منظور استفاده می شود. رطوبت گیر مانع از بخار گرفتن داخل شیشه دو جداره می شود.

چسب زنی اولیه در مراحل ساخت شیشه های دو جداره

نحوه چسب زدن شیشه دو جداره در کیفیت نهایی آن بسیار مهم است. در این مرحله دور تا دور شیشه دو جاره چسب زنی انجام می شود. البته باید مراقب بود که سوپاپ شیشه دوجداره چسب زنی نشود. دلیل این موضوع هم به تزریق گاز آرگون از طریق این سوپاپ بر می گردد.

تزریق گاز آرگون در شیشه دوجداره صنعتی

در مرحله تزریق گاز آرگون این گاز از طریق دستگاه های هوشمند به داخل سوپاپ شیشه دو جداره تزریق می شود تا عایق بودن شیشه را افزایش دهد. این گاز بی بو و بی خطر بوده و از بخارزدگی شیشه جلوگیری می کند.

چسب زنی نهایی شیشه دوجداره

در مرحله نهایی پس از اینکه گاز آرگون تزریق شد و محل سوپاپ نیز مسدود گردید، دوباره اطراف شیشه بررسی می شود. برای اطمینان بیشتر یک بار دیگر چسب زنی انجام می شود. حالا شیشه دو جداره آماده استفاده می باشد.

خرید شیشه های دو جداره با کیفیت از لیا صنعت ایرانیان

در این مطلب تلاش شد تا نحوه تولید شیشه دوجداره دستی و صنعتی آموزش داده شود. امیدواریم پاسخ سوالات خود را در این زمینه یافته باشید. توصیه تمامی کارشناسان این است که شیشه دوجداره را از شرکت ها معتبر صنعتی خریداری کنید. تهیه شیشه دو جداره در کارگاه یا خرید از مراکز غیر معتبر احتمال هدر رفت سرمایه شما را افزایش می دهد. شرکت لیا صنعت ایرانیان از بهترین تولید کنندگان دو جداره ها در کشور محسوب می شود و گزینه ای مناسب برای خرید محصولات شیشه ای شما می باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE