صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تفاوت پاراوان و پارتیشن

19 تیر ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

تفاوت پارتیشن با پاراوان یکی از موضوعاتی است که ممکن است برای بسیاری از افراد سوال ایجاد کرده باشد. در بیان ساده پاراوان همان پارتیشن متحرک است که از گذشته تا امروز با گسترش سبک زندگی مدرن برای سهولت بخشیدن به زندگی بشر ابداع شده و کاربرد فراوانی نیز پیدا کرده است. پاراوان و پارتیشن از محصولاتی هستند که برای نظم بخشی به زندگی انسان و همچنین کمک به حفظ حریم شخصی ابداع شدند. اما این دو در عین شباهت ها، تفاوت هایی نیز با هم دارند. اگر قصد آشنایی بیشتر با تفاوت پاروان و پارتیشن را دارید، ادامه این مطلب از سایت لیا صنعت ایرانیان را از دست ندهید و تا پایان با ما همراه باشید.

تفاوت پاراوان با پارتیشن

تفاوت پاراوان و پارتیشن

پاراوان چیست؟

پاراوان از واژه فرانسوی (paravent) به دست آمده است. پاراوان را باید نوعی پارتیشن متحرک دانست. از این وسیله برای جدا سازی موقت دو فضا از یکدیگر استفاده می شود. در بسیاری از خانه های امروزی محیط اتاق ها، اتاق نشیمن، آشپزخانه و... باز طراحی می شود. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می دهند برای عدم تغییر در معماری خانه از پاراوان ها برای بخش بندی و تفکیک فضا استفاده کنند. پاراوان ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند و معمولا به شکل 3 تا 5 لت متصل به هم تولید می شوند تا قابل جا به جایی باشند. پاراوان چوبی و پاراوان حصیری از محبوب ترین انواع پاراون است که در بسیاری از محیط ها استفاده می شود.

پاراوان چه کاربردی دارد؟

برخی از این کاربردها عبارتند از:

  • می توان با استفاده از پاراوان فضای ورودی را کنترل و محدود کرد.
  • پاراوان قابلیت تفکیک میز نهارخوری از پذیرایی یا پذیرایی از اتاق نشیمن را فراهم میکند.
  • با پاراوان می توان مکانی برای تعویض لباس در اتاق های بزرگ به دست آورد.
  • پاراوان می تواند بخشی از اتاق را به عنوان اتاق یا میز کار از دیگر بخش ها جدا کند.
  • و در آخر پاراوان برای جدا کردن سرویس بهداشتی از حمام نیز استفاده می شود.

پاراوان چیست

پاراوان چیست 

پارتیشن چیست؟

پارتیشن ها هم تا حد بسیار زیادی همان کاربردی را دارند که پاراوان ها دارند. پارتیشن به ما کمک می کند تا فضایی که وسعت زیادی دارد به چند فضای کوچکتر تقسیم شود. استفاده از پارتیشن علاوه بر بخش بندی فضا و محیط های مختلف خانه و اداره باعث جذابیت و تغییر دکوراسیون محیط نیز می شود. پارتیشن ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. پارتیشن شیشه ای، چوبی، فلزی و... از انواع مختلف آن ها هستند. پارتیشن ها قابلیت جا به جایی دارند اما یک تفاوت پاراوان با پارتیشن به امکان جابه جایی سخت تر آن است.

تفاوت پارتیشن با پاراوان

شاید تا همین جا هم توانسته باشید برخی از تفاوت های پاراوان با پارتیشن را تشخیص دهید. اما اگر باز هم به دنبال اطلاعات بیشتر هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فرق پاراوان و پارتیشن

پارتیشن شیشه ای

تفاوت پاراوان و پارتیشن از لحاظ قابلیت جابه جایی

یکی از مهمترین تفاوت ها در پاراوان ها و پارتیشن ها به قابلیت جابه جایی آنها بر می گردد. پاراوان ها معمولا نوعی جدا کننده می باشند که از چند قسمت چسبیده به هم تشکیل شده و به راحتی نیز خم می شوند. معمولا وزن کمی دارند که این موضوع باعث می شود افراد به راحتی بتوانند آن ها را جا به جا کنند. در مقابل پارتیشن هایی نیز وجود دارند که قابلیت جا به جایی دارند اما معمولا پارتیشن ها ثابت بوده و حتی به زمین، سقف یا دیوار با استفاده از اتصالات مختلف وصل می شوند.

فرق پارتیشن و پاراوان از لحاظ اندازه

یک تفاوت پارتیشن با پاراوان اندازه متفاوت آنها است. برای مثال پارتیشن شیشه ای و چوبی در بسیاری از موارد از سقف تا کف ادامه دارد. این یعنی پارتیشن ها بسیار بزرگ و ابعادی در اندازه دیوار اتاق دارند. در حالی که این قضیه در مورد پاراوان ها صدق نمی کند. پاراوان ها اندازه مشخصی دارند و ابعاد از پیش تعیین شده ای برای آنها مشخص است. مثلا ارتفاع پاراوان ها چیزی در حدود 180 سانتی متر است. البته باز هم تاکید می کنیم که پارتیشن هایی نیز وجود دارند که کوچکتر از پارتیشن های معمول هستند.

تفاوت پاراوان و پارتیشن از لحاظ جنس

همانطور که قبلا هم گفته شد جنس این دو ممکن است یکسان باشد اما تفاوت هایی در هر دو وجود دارد.  پاراوان فلزی، چوبی، شیشه ای و پلاستیکی از انواع پرکاربرد پاراوان به شمار می آید. این مواد در تولید پارتیشن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما تفاوت بین پارتیشن با پاراوان نوع کیفیت این مواد است. برای نمونه در نظر داشته باشید که پاراوان ها به دلیل اینکه قابل جابه جایی هستند باید از موادی ساخته شوند که وزن زیادی نداشته باشند. اما این محدودیت برای پارتیشن ها وجود ندارد و می توان از سنگین ترین انواع چوب یا شیشه و... را نیز استفاده کرد.

پاراوان

پاراوان

تفاوت پارتیشن و پاراوان از نظر کاربرد

اما یکی از مهمترین موضوعات کاربرد پاروان و پارتیشن است. پاراوان بیشتر در مکان هایی مورد استفاد قرار می گیرد که نیاز به جدا کردن فیزیکی دو بخش از یکدیگر است. به عبارت دقیق تر وقتی شما یک مکان را با پاراوان به دو بخش قسمت می کنید هیچ قابلیت عایق کننده ای بین دو محیط به وجود نمی آید. این یعنی هوا، دما، نور، سر و صدا و... در هر دو طرف پاراوان مشترک است. اما این موضوع در پارتیشن کاملا متفاوت است. در صورتی که از پارتیشن استفاده کنید تا حد بسیار زیادی می توانید محیط را در معیارهایی که گفته شد ایزوله کنید. برای مثال می توان از شیشه دوجداره به عنوان پارتیشن و به منظور عایق کردن صوتی و حرارتی دو بخش از یک محیط مورد استفاده کرد.

خرید پارتیشن های شیشه ای از لیا صنعت ایرانیان

در مطلب که مطالعه کردید، فرق بین پارتیشن با پاراوان را مورد بررسی قرار دادیم. پارتیشن ها انواع مختلفی دارند که از جمله پرطرفدار ترین آنها پارتیشن های چوبی یا شیشه ای هستند. البته پاراوان ها نیز با این جنس در بازار وجود دارند. اگر قصد خرید پارتیشن شیشه ای دارید، یکی از بهترین گزینه های خرید برای شما خرید از شرکت لیا صنعت ایرانیان است. این شرکت تولید کننده بسیاری از محصولات با کیفیت شیشه ای و آینه ای است که پارتیشن شیشه ای تنها یکی از آنها محسوب می شود. انواع شیشه لمینت، سکوریت، نشکن، رنگی، رومیزی و... از دیگر محصولات این شرکت می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE