صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

چگونه بین شیشه دوجداره را تمیز کنیم؟

22 مرداد ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

این روزها استفاده از پنجره دوجداره طرفداران زیادی پیدا کرده و تمیز کردن بین شیشه دوجداره به معضل بزرگی تبدیل شده است. پنجره های دوجداره، دو شیشۀ عایق‌بندی شده هستند که به هم متصل می‌شوند و توسط یک درزگیر، از ورود و خروج هوا جلوگیری می‌کنند. درنتیجه به آلودگی و رطوبت اجازۀ عبور نمی‌دهند. اما گاهی مهروموم و عایق شیشه‌ها از بین می‌رود و نشت گاز بین آن‌ها، باعث می‌شود تا بین شیشه دوجداره لکه و رطوبت ایجاد شود. به همین دلیل لازم است بدانیم که چگونه بین شیشه دوجداره را تمیز کنیم. اگر شما هم به دنبال راهی برای از بین بردن لک و بخار وسط شیشه دوجداره هستید، این مطلب دقیقا برای شما نوشته شده است.

علت تمیز کردن بین شیشه دوجداره چیست؟

تمیز کردن پنجره دوجداره سه سمت را دربرمی‌گیرد. سمت اول شیشه‌های بیرونی هستند که به دلایل مشخص مانند آلودگی هوا یا بارندگی، لکه‌دار می‌شوند. آلودگی شیشه‌های داخلی نیز در اثر لمس پنجره یا گردوخاک داخل محیط است. تمیز کردن بین شیشه دوجداره نیز با هدف رفع گرده یا بخار و رطوبت وسط پنجره انجام می‌شود.

علت بخار گرفتن شیشه دوجداره از بین رفتن گازی است که میان شیشه‌ها وجود دارد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شیشه شکسته یا درزگیر پنجره به هر دلیلی از بین رفته باشد. در این صورت باید به فکر تعویض پنجره خود باشید؛ اما دلایلی به‌جز شکستگی هم می‌تواند باعث ایجاد لک و بخار وسط شیشه‌ها شود.

یکی از این دلایل، تمام شدن عمر مفید پنجره دوجداره است. حتما از خود خواهید پرسید مگر شیشه دوجداره تاریخ انقضا دارد؟ در پاسخ باید بگوییم درواقع گازی که برای ایجاد خلا وسط پنجره دوجداره استفاده می‌شود، دارای تاریخ مصرف است. این پنجره‌ها اغلب بین 10 تا 20 سال می‌توانند مانع ورود و خروج هوا شوند و پس از این مدت باید تعویض شوند.

عامل دیگری که باعث آسیب مهروموم و ورود هوا یا رطوبت می‌شود، عایق‌بندی نامناسب است. همچنین مرطوب بودن داخل قاب هنگام زهکشی، می‌تواند به ایجاد لک و بخار وسط شیشه دوجداره منجر شود.

قبل از اینکه درباره روش نظافت بین شیشه های دوجداره صحبت کنیم، این نکته را در نظر بگیرید که تابش مستقیم و طولانی‌مدت نور آفتاب هم باعث کثیف شدن بین شیشه دوجداره می‌شود. اگر پنجره در مقابل نور مستقیم آفتاب باشد، گرما در فاصلۀ بین شیشه‌ها حبس شده و در اثر انبساط، فشرده می‌شود. درنتیجه به شیشه فشار وارد می‌کند و آن را می‌شکند.

پنجره دوجداره

علت تمیز کردن بین شیشه دوجداره

روش های تمیز کردن بین شیشه دوجداره

حال که با علت‌های آلوده شدن میان شیشه دوجداره آشنا شدید، می‌توانید با یکی از چندین روش تمیز کردن لک و بخار وسط شیشه دوجداره، مشکل خود را برطرف کنید. ابتدا باید بدانید که رطوبت و آلودگی با یکدیگر تفاوت دارد و هرکدام از آن‌ها باید به شیوه‌ای جداگانه تمیز شود. ضمنا تمیز کردن عایق شیشه‌های دوجداره نیز متفاوت است.

اگر توصیۀ ما را می‌خواهید، ترجیحا از یک متخصص کمک بگیرید تا علاوه بر تمیز کردن دو لایه، آن را دوباره عایق‌بندی کند. با این حال اگر فعلا این کار برایتان مقدور نیست و خودتان قصد تمیز کردن بین شیشه دوجداره را دارید، می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید.

تمیز کردن رطوبت بین شیشه دوجداره

گاهی ممکن است شاهد وجود مه یا رطوبت در میان دو لایۀ پنجره باشید. در این شرایط بهتر است آن را تعمیر یا تعویض کنید؛ بااین‌حال راه‌هایی هم وجود دارد که بتوانید به صورت موقت رطوبت را از بین ببرید.

برای این کار باید از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنید. دستگاه را در جهتی که ورودی آن به سمت شیشه باشد، داخل خانه و نزدیک به پنجره نصب کنید. استفاده از رطوبت‌گیر در شرایطی که درز داخلی پنجره با مشکل مواجه شده باشد، روشی کاربردی و موثر است. اما اگر این دستگاه را در اختیار نداشتید یا به شما کمک شایانی نکرد، خودتان نباید اقدام کنید و بهتر است از متخصصان این امر کمک بگیرید تا مجبور نشوید هزینه دوچندانی برای تعویض پنجرۀ خود بپردازید.

راه دیگری که برای ازبین‌بردن بخار بین شیشه دوجداره پیش رو دارید، سوراخ کردن عایق پنجره با استفاده از مته است. البته فراموش نکنید که این کار به صورت کلی کارایی پنجره شما را از بین می‌برد. در نتیجه بهتر است این روش به‌عنوان آخرین راه‌حل باقی‌مانده در نظر گرفته شود. پس از ایجاد سوراخ، با قیچی به اندازه چند سانتی‌متر مهر‌وموم را ببُرید. سپس می‌توانید یک بسته کوچک رطوبت‌گیر را، که اغلب در جعبه کفش یا قوطی قرص پیدا می‌شود، داخل شیشه بگذارید تا بخار وسط شیشه دوجداره را به خود جذب کند.

 نصب رطوبت گیر برای تمیز کردن شیشه دوجداره

تمیز کردن بین شیشه دوجداره با دستگاه رطوبت گیر

تمیز کردن آلودگی بین شیشه دوجداره

اگر بین پنجره دوجداره کثیف شده و با گردوغبار یا دوده، سیاه شده باشد، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. چون درز پنجره باید باز شود و پس از نظافت بین شیشه های دوجداره، چسب زده شده و مجددا مهروموم شود.

یکی دیگر از روش‌های نظافت بین شیشه دوجداره، استفاده از میله‌ای باریک و جورابی نازک است. برای این کار، جوراب یا تنظیف را سر میله قرار داده و محکم بپیچانید. سپس آن را از سوراخ مته، داخل شیشه کرده و پنجره را تمیز کنید. البته مشکل اینجاست که سوراخ باید به اندازه کافی بزرگ باشد و همین موضوع می‌تواند کارایی پنجره شما را بیش از گذشته از بین ببرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم شیشه را تعویض کنید؛ اما تا آن زمان دیگر درزها را نپوشانید و شیشه‌ها را نچسبانید تا پیش از تعویض پنجره، بتوانید مجددا آن را تمیز کنید.

تمیز کردن عایق شیشه دوجداره

یکی از بخش‌های اصلی پنجره دوجداره که باید مدام تمیز شود، درزگیرهای لاستیکی است که در پنجره‌های دوجداره وجود دارد. دقت کنید این عایق‌ها را هرگز با مواد بسیار قوی تمیز نکنید؛ زیرا علاوه بر تغییر رنگ، پوسته‌پوسته شده و عمر مفید آن کاهش پیدا می‌کند.

بهترین و ساده‌ترین روش تمیز کردن عایق شیشه دوجداره، استفاده از آب گرم و صابون است. برای این کار، صابون مایع را با آب گرم مخلط کنید و تکه‌ای پارچۀ نرم را در آن فرو ببرید. سپس پارچه را آب‌گیری کرده و درزهای پلاستیکی شیشه های دوجداره را با آن تمیز کنید. یادتان باشد که استفاده از برس‌های سیمی هرگز گزینۀ مناسبی نیست؛ زیرا نه‌تنها ظاهر زیبای پنجره را از بین می‌برد، بلکه بدنۀ عایق‌بندی را نابود کرده و شیشه دوجداره عملا کاربرد خود را از دست می‌دهد.

تمیز کردن شیشه دوجداره با پارچه

تمیز کردن عایق شیشه دوجداره با پارچه‌ای نرم و تمیز

تمیز کردن بین شیشه دوجداره به صورت اصولی

اگرچه تمام روش‌های نظافت بین شیشه های دوجداره می‌توانند مشکل شما را به تعویق انداخته و زمان بخرند؛ اما مشکل را حل نمی‌کنند. همۀ آنچه باید انجام دهید، این است که از یک متخصص کمک بگیرید. آن‌ها می‌توانند درزها را باز کرده و پنجره را کامل شستشو دهند، سپس شیشه‌ها را دوباره به هم بچسبانند. اما اگر از نظر بودجه در مضیقه نیستید، سعی کنید حتما پنجره خود را تعویض کنید.

 شاید تصور کنید قیمت شیشه دوجداره کمی بالا است؛ اما به یاد داشته باشید که این هزینۀ اولیه نقش سرمایه‌گذاری دارد. شما یک‌بار هزینه می‌کنید؛ اما مبلغ کمتری که در ماه‌های بعد برای قبض گاز یا برق می‌پردازید، با قیمت اولیه برابر خواهد شد.

سخن نهایی

در این مطلب سه روش برای تمیز کردن بین شیشه دوجداره را معرفی کردیم؛ اما باید بدانید که همۀ این روش‌ها راه‌حلی موقت هستند و بهترین راهکار برای نظافت بین شیشه های دوجداره، تعویض آن‌ها است. از آنجایی که عمر این نوع پنجره محدود بوده و بین 10 تا 20 سال ماندگاری دارد، بهتر است پیش از نشتی گاز میان شیشه‌ها، برای تعویض آن اقدام کنید.

آیا شما روش دیگری برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره می‌شناسید؟ لطفا برایمان بنویسید تا در به‌روزرسانی‌های این مقاله در نظر گرفته شود.

 

سوالات متداول:

1. علت بخار بین شیشه دوجداره چیست؟

ایجاد لک و بخار وسط شیشه دوجداره به دلیل ازبین‌رفتن گاز میان آن است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. شکستگی یا ایجاد سوراخ روی شیشه‌ها، خرابی یا شکستگی درزگیرها، ازبین‌رفتن مواد رطوبت‌گیر یا فاسد شدن آن‌ها، عدم مونتاژ صحیح و کیفیت پایین ساخت شیشه دوجداره، از مهم‌ترین دلایل ایجاد بخار است.

 

2. برای تمیز کردن بین شیشه دوجداره از چه روشی استفاده کنیم؟

نصب دستگاه رطوبت‌گیر، استفاده از میله‌ای باریک با سری تنظیف‌دار و تزریق مواد رطوبت‌گیر، تنها اقداماتی است که برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره می‌توانید انجام دهید. اما اصلی‌ترین راه، تعویض شیشه دوجداره است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE