صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است

17 مرداد ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان

حکاکی روی شیشه و آینه

امروزه طراحان فضای داخلی و طراحان دکوراسیون داخلی سازه ها، از روش های مختلف جهت زیباتر نمودن فضای سازه ها استفاده می نمایند. روش هایی خلاقانه که زیبایی بیشتری به این سازه ها می بخشد. یکی از روش هایی که علاوه بر زیبایی باعث ایجاد خطای دید در سازه ها می شود و اغلب برای ساختمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از شیشه و آینه در طراحی دکوراسیون و یا فضای داخلی سازه ها است.

این کار باعث می شود تا فضای این سازه های کوچک، بزرگتر و البته زیباتر جلوه نماید و احساس لذت و آرامش بیشتری برای ساکنان سازه ها به همراه دارد. اما استفاده از آینه و شیشه های ساده کمتر باعث ایجاد جذابیت و زیبایی در سازه ها می شود. به همین دلیل استفاده از ترفندهای مختلف که بتوان نمای ساده این عناصر را زیباتر نمود در دستور کار طراحان فضای داخلی سازه ها است. حکاکی بر روی شیشه یکی از شناخته شده ترین روش ها برای ایجاد زیبایی بصری بیشتر در فضای هر سازه است. نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟

نحوه حکاکی روی شیشه و آینهنحوه حکاکی روی شیشه و آینه

حکاکی روی شیشه و آینه چگونه انجام می شود؟

از گذشته تا به امروز برای ایجاد زیبایی آینه ها و یا شیشه هایی که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند از روش هایی متفاوتی استفاده می شود. حکاکی روش منحصر به فرد برای این کار است. اما نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ یکی از روش های حکاکی که بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه جز تعداد انگشت شماری از استادان به این حرفه اشغال ندارند فرز انگشتی است.

این حکاکی بسیار سخت و با ابزار بسیار مخصوصی انجام می شود. لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای این کار نیز بسیار گران قیمت است. اما نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ و آیا می توان این هنر را در داخل منزل و بدون نیاز به ابزار خاصی انجام داد؟

دیگر مقالات لیا صنعت ایرانیان را در این بخش دنبال نمایید

تایل (کاشی) آینه ای چیست

بزرگ جلوه دادن فضای منزل با استفاده از شیشه و آینه

شیشه سکوریت چیست و در چه مکان هایی استفاده می شود

تفاوت سند بلاست و حکاکی روی شیشه

بیشتر افراد وقتی صحبت از حکاکی بر روی شیشه می شود و از آنها پرسیده می شود که نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ بیشتر بر این تصور هستند که این شیشه ها در کارگاه ها به این صورت تولید می شوند. اما شیشه هایی که به این روش تولید و مورد استفاده در سازه ها قرار می گیرند به شیشه های سندبلاست شناخته می شوند.

این شیشه ها با دستگاه های مدرن و تحت فشار زیاد به صورت مات تولید می شود. اما نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ در حکاکی بر روی شیشه با استفاده از دستگاه های مختلف شیشه هایی زیباتر و ظریف تر تولید می شوند که فضای داخلی سازه ها را جذاب تر و مخاطب پسند تر می نماید.

تفاوت سندبلاست با حکاکی روی شیشهتفاوت سندبلاست با حکاکی روی شیشه

انواع حکاکی بر روی شیشه

به روش های مختلف می توان حکاکی بر روی شیشه را انجام داد. بسته به این که شما تا چه میزان هزینه برای این کار در نظر دارید و یا این که از آن در کدام قسمت سازه خود استفاده می نمایید و یا حتی تمایل شما به ظرافت و زیبایی این کار تا چه میزان است می توان از این روش ها استفاده نمود.

توجه نمایید که تنوع شیشه ها نیز باعث می شود تا روش حکاکی بر روی آن تغییر نماید. شیشه های لمینت، شیشه های دو جداره و شیشه های ... از روش های مختلف برای حکاکی آنها استفاده می شود.

حکاکی با اسید

استفاده از اسید روشی کاربردی اما مهم در ساخت شیشه های حکاکی شده است. نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ و چگونه می توان با اسید یک شیشه را حکاکی نمود. در این روش از اسیدهای خاص مانند؛ اسید هیدروفلوئوریک استفاده می شود. این نوع یک اسید تاثیرگذار بر روی شیشه است که باعث می شود تا طرح مورد نظر بر روی شیشه ثبت شود. توجه به این نکته ضروری است که این روش بسیار سخت و تنها توسط افراد متبحر قابل استفاده است.

حکاکی روی شیشه و آینه برای کدام موارد قابل استفاده می باشد؟

برای شیشه هایی که به عنوان نرده مورد استفاده قرار می گیرند می توان از روش های مختلف حکاکی با توجه به نوع شیشه استفاده نمود. شیشه های دوجداره، شیشه های رنگی، شیشه های لمینت از شیشه هایی هستند که در موارد خاص در سازه ها مورد استفاده واقع می شوند و به روش های خاصی نیز حکاکی می شوند. توجه نمایید که برای حکاکی بر روی آینه ها نیز از روش های مختلف خاص حکاکی استفاده می شود. استفاده از دستگاه سی ان سی و لیزر از پرکاربردترین نوع روش های حکاکی بر روی شیشه یا آینه است.

موارد استفاده از حکاکی بر روی شیشه و آینهموارد استفاده از حکاکی بر روی شیشه و آینه

نحوه حکاکی بر روی شیشه  با کرم آمور

این روش برای محل هایی که ابعاد خاصی دارند بسیار ساده و راحت بوده و توسط افراد بدون هیچ گونه تجربه قابل انجام است. نحوه حکاکی روی شیشه و آینه چگونه است؟ در این روش به راحتی می توان طرح مورد نظر را بر روی سطح چسباند و سپس با کرم قسمت های خالی را پر نمود. بعد از مدتی چند دقیقه اضافات کرم را از روی سطح برداشته و با برداشته شدن طرح، حکاکی بر روی شیشه انجام می شود.

شستن و خشک کردن شیشه های مورد نظر آخرین مرحله از انجام کار است که بعد از حدود یک ربع باید انجام شود. با این کار به راحتی و بدون هیچ گونه دردسر سطح مورد نظر خود را می توانید با طرح های جذاب، زیباتر نمایید. این روش برای استفاده بر روی سطوح مختلف نظیر ظروف و یا دیوارو حتی کابینت نیز قابل انجام است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE