صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

برش شیشه با واترجت چگونه انجام می شود

08 شهریور ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

برش شیشه ای واترجت در دهه گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است و اکنون به عنوان استاندارد صنعتی به طور گسترده ای پذیرفته شده است زیرا پردازنده های شیشه ای مزایای استفاده از فناوری برش واترجت فعلی را اثبات می کنند. نحوه انجام برش شیشه با واترجت معمولا به عنوان سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش پردازش شیشه که نیاز به شکل دهی و یا برش داخلی دارد، پذیرفته می شود.

واترجت چیست؟

واترجت ابزاری است که در کارخانه های ماشین سازی برای برش قطعات فلزی با جریان (بسیار) فشار قوی آب استفاده می شود. واترجت این قابلیت را دارد که مواد مختلف با ضخامت حداکثر 4 اینچ را برش دهد. این فرآیند بدون گرد و غبار، بدون بو و نسبتا بدون گرما، همچنین می تواند چیزی را به ضخامت پنج هزارم اینچ برش دهد.

دستگاه واترجت چیستدستگاه واترجت چیست

برش واترجت چگونه کار می کند؟

برش واترجت در اصل یک فرایند فرسایش سریع است. آب با فشار بسیار بالا از طریق سوراخ یاقوتی یا الماسی به داخل "محفظه مخلوط کننده" شلیک می شود که باعث ایجاد خلاء می شود و شن و ماسه گارنت را وارد جریان آب می کند. این بدان معناست که واترجت یک ابزار برش بسیار قدرتمند و همه کاره است.

1. این فرآیند در یک پمپ روغن بزرگ الکتریکی شروع می شود، که روغن را با سرعت 2750 psi به مجموعه تقویت کننده (تقویت کننده فشار) سنگین پمپ می کند.

2. در داخل تقویت کننده که فشار از فشار عرضه داخلی (50-60 psi) تا 55000 psi افزایش می یابد.

3. آب فوق فشار بالا سپس از طریق لوله های فولادی ضد زنگ تحت فشار به سر برش روی میز برش پروفیل تغذیه می شود.

4. در سر برش، جریان آب فشار قوی از طریق سوراخ یاقوتی، یاقوتی یا الماسی متمرکز می شود که آب را در یک "سوزن" خوب متمرکز می کند.

5. آب فوق فشار بالا سپس از طریق یک محفظه مخلوط کننده شلیک می شود که در آن ماسه گارنت ساینده به داخل جریان آب کشیده می شود.

6. مخلوط ساینده و آب سپس از سر برش از طریق یک لوله متمرکز با سرعت حداکثر 2 ماخ خارج می شود، بنابراین یک ابزار برش بسیار کارآمد و قدرتمند ایجاد می شود.

نحوه انجام برش شیشه با واترجت

راهنمای گام به گام زیر شما را با نحوه انجام برش شیشه با واترجت آشنا می کند و به شما کمک می کند تا قابلیت ها و خدمات  خود را افزایش دهید. برای آنکه بتوانید با نحوه انجام برش شیشه با واترجت کاملا آشنا شوید مطالبی که در ذکر شده است را مطالعه کنید.

نحوه کار دستگاه برش واترجت شیشه

نحوه کار دستگاه برش واترجت شیشه

مرحله 1: تجهیزات حفاظتی شخصی

در نحوه انجام برش شیشه با واترجت اولین قدم برای برش موفقیت آمیز قطعات ساخته شده از شیشه این است که مطمئن شوید محل کار خالی از خطرات احتمالی، لغزش یا سقوط است. هنگام کار با مواد شیشه ای احتمال آسیب به این حوادث به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مرحله 2: آماده سازی قبل از برش

در نحوه انجام برش شیشه با واترجت، پیشنهاد به کار گرفتن از 120 یا 150 ساینده را به شما می دهیم. این ساینده ظریف گمان ترک خوردگی، خرد شدن را کاهش می دهد و کیفیت کلی لبه را بهبود می بخشد. اطمینان حاصل کنید که سطح برش واترجت یکنواخت است. یک میز برش یکنواخت یا ناپایدار می تواند بر روی قطعه کار شیشه فشار وارد کند و اغلب منجر به برش های ناهموار و کیفیت پایین لبه می شود.

مراحل برش آینه با واترجتمراحل برش آینه با واترجت

مرحله 3: روش برش

هنگامی که قطعه کار به طور کامل پشتیبانی می شود و کاملاً روی میز برش قرار می گیرد، زمان شروع برش است. با استفاده از روش زیر، تمام نقاط شروع روی شیشه را سوراخ کنید:

  • فشار کار را بین 15،000 - 20،000 psi کاهش دهید. فشارهای کم و زیاد را آزمایش کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.
  • جریان ساینده را تقریبا به .2 - .3 پوند در دقیقه کاهش دهید. با کاهش فشار، لازم است جریان ساینده را کاهش دهید تا از گرفتگی جلوگیری شود.
  • هنگام سوراخ کردن قطعات کار شیشه، باید حرکتی انجام شود تا از ترک خوردن مواد جلوگیری شود. بسیار مهم است که ساینده و آب به طور همزمان روشن شوند و حرکت بلافاصله شروع شود.
  • پس از سوراخ کردن نقاط شروع، سرعت جریان ساینده را به حالت عادی برگردانید و فشار پمپ را به 60،000 psi برگردانید. کار کامل برش را ادامه دهید، اطمینان حاصل کنید که نقاط سوراخ از محل های از پیش سوراخ شده عبور می کنند.
  • سرعت برش روی شیشه را بررسی کنید. از آنجا که برش شیشه معمولاً برای جلوگیری از ترک خوردگی یا بریدگی نیاز به برش آهسته تری دارد، می توان چندین قطعه کار را همزمان با استفاده از روی هم قرار داد.

دیگر مقالات لیا صنعت را در این بخش دنبال نمایید

تایل (کاشی) آینه ای چیست

شیشه لمینت با شیشه سکوریت چه تفاوتی دارند

مرحله 4: برداشتن قطعه کار

در پایان نحوه انجام برش شیشه با واترجت، قطعه کار را با دقت اسپری کرده و از روی میز جدا کنید. توجه داشته باشید که ساختار شیشه اکنون تغییر کرده است و ممکن است نیاز باشد که قطعه کار به گونه ای دیگر برخورد شود تا از آسیب جلوگیری شود.

روش برش شیشه با واترجتروش برش شیشه با واترجت

 چند نکته برای نحوه انجام برش شیشه با واترجت

1. در نحوه انجام برش شیشه با واترجت مطمئن شوید که سطح تکیه گاه صاف و یکنواخت  و محکم است تا از ترک خوردن شیشه جلوگیری شود.

2. از ساینده مناسب و باکیفیت استفاده کنید.ساینده با کیفیت خوب همیشه قطعات واترجت بهتری را ارائه می دهد، اما هنگام کار با مواد سخت مانند شیشه بسیار مفید است.

3. هنگام برش آینه ها، از ساینده ظریف تری استفاده کنید تا از خرد شدن رنگ بازتابنده جلوگیری شود.

4. برای جلوگیری از ترک خوردن شیشه، از کمترین فشاری که پمپ شما می تواند تولید کند در حالی که هنوز خلاء کافی برای کشیدن مواد ساینده به داخل نازل بدون بستن نازل استفاده کنید.

5. قبل از انجام هرگونه برش، ابتدا همه سوراخ ها را انجام دهید.

6. از تغییرات بزرگ دما اجتناب کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE