صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

آشنایی با مزایای شیشه های دوجداره

27 مهر ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان

مزایای شیشه های دوجداره باعث شده تا امروزه استفاده از آن روز به روز بیشتر شود. در صورتی که می خواهید شیشه و یا پنجره های خانه و یا محیط خود را تعویض نمایید و یا در حال ساختن ساختمان هستید، قطعا نام شیشه های دوجداره و یا به عبارت دیگر، پنجره های UPVC را شنیده اید. این شیشه ها دارای ویژگی هایی هستند که باعث شده آنها را جایگزین شیشه های قدیمی کند. یکی از مهمترین این خصوصیات در این شیشه ها، عایق بودن و مقاومت بالای آنها است.

در این مقالهه همراه ما در لیا صنعت باشید تا شما عزیزان را با مزایای استفاده از شیشه های دوجداره یشتر آشنا کنیم.

شیشه دوجداره چیست؟

شیشه دوجداره نسل جدیدی از شیشه های قدیمی هستند که از دو لایه شیشه تشکیل شده اند که در میان این دو، از گاز که به طور معمول این گاز همان آرگون است، پر شده و دارای مقاومت بیشتری نسبت به شیشه های قدیمی بوده و عایق هستند و مشکلاتی که شیشه های قدیمی داشتند را ندارند. وجود این گاز در بین دو لایه شیشه به دلیل خنثی بودن، باعث عایق شدن این شیشه ها می گردد به طوری که شاهد آن هستیم که از این شیشه ها هم در مناطق گرمسیر و هم مناطق سردسیر، استفاده می شود.

در واقع در ساخت این شیشه، دو شیشه را به موازات هم در یک قاب مشخص قرار می دهند. البته این نوع از شیشه دارای میل ها و اندازه های مختلفی است که این می تواند از مزایای شیشه های دوجداره باشد و دست ما را در انتخاب باز می گذارد. شیشه های استفاده شده در شیشه دوجداره می تواند هر نوع شیشه ای اعم از لمینت، سکوریت، رفلکس، دودی و ... باشد.

شیشه دوجداره چیستشیشه دوجداره چیست

انواع شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • شیشه های ساده یا همان شیشه های فلوت
 • شیشه های سکوریت
 • شیشه سند بلاست 
 • شیشه های لمینت
 • شیشه مشجر
 • شیشه رفلکس
 • شیشه آنیل یا به عبارت دیگر، شیشه های شناور
 • شیشه تمپر
 • شیشه های خود تمیزکن
 • شیشه چند لایه
 • شیشه های ضد آتش
 • شیشه دکوراتیو
 • شیشه های کنترل صدا
 • شیشه های هوشمند
 • شیشه روکش داده شده

دیگر مقالات وب سایت ما را در این بخش دنبال نمایید

آینه شامپاینی یا مسی چیست

برش شیشه با واترجت چگونه انجام می شود

خواص شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره دارای خواص و ویژگی هایی هستند که آنها را از سایر شیشه ها مجزا کرده و باعث شده تا مورد توجه و مصرف در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی قرار بگیرد. از مزایای شیشه های دوجداره می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عایق بودن این نوع از شیشه ها در برابر سرما و گرما
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار
 • دارای مقاومت بالا نسبت به سایر شیشه ها
 • این نوع از شیشه ها دارای تنوع بسیار بالایی هستند
 • عایق بودن شیشه های دوجداره در برابر صدا

مزایای استفاده از شیشه دوجدارهمزایای استفاده از شیشه دوجداره

از شیشه دوجداره در کجا می توان استفاده کرد؟

امروزه می بینیم که از شیشه های دوجداره در بسیاری از مکان ها با آب و هوا های مختلف، استفاده می شود. اما سوال اینجاست که آیا از این شیشه ها می توان در همه جا و با هر نوع آب و هوایی استفاده کرد؟ و استفاده از آن صحیح است یا تنها مختص به مکانی خاص می باشد.

امروزه به دلیل عایق بودن این نوع شیشه ها، هم در مناطق سردسیر و هم گرمسیر، می توان از این شیشه ها استفاده کرد و این یکی از مهمترین مزایای شیشه های دوجداره است. در ساختمان های بلند مرتبه تا ساختمان های ویلایی، تجاری و اداری و حتی منازل مسکونی می توان از این نوع شیشه ها استفاده کرد و از مزایای آن بهره برد. حتی امروزه شاهد استفاده از این شیشه ها در ساختمان های قدیمی نیز هستیم.

نوع اسپیسری که در این شیشه ها استفاده می شود، تعیین کننده میزان عایق بودن و دوام در این شیشه ها است که خود تعیین کننده این مطلب می باشد که آیا این شیشه ها برای هر منطقه ای مناسب هستند یا خیر. در واقع این بخش مسئول جدا کردن دو لایه شیشه از یکدیگر و حفظ کننده گاز میان دو شیشه است که از جنس های مختلف آلومینیومی، استیل، فوم، پلاستیک و سایر مواد با ضخامت های مختلف درست شده و میزان خصوصیات شیشه را تعیین می کنند. قطعا نوع فلزی آن بهتر است و خصلت عایق بودن را در این شیشه ها بیشتر حفظ کرده و مقاوم تر است.

مزایای شیشه های دوجداره

شیشه های دوجداره دارای مزایای زیادی هستند که یکی از مورد توجه ترین آنها، عایق صدا و سرما و گرما بودن آنها می باشد که این موضوع در شهرهای شلوغ و پر سروصدای امروز، بسیار کاربرد دارد. همچنین به دلیل داشتن مقاومت بالا و بالا بودن حاشیه امنیت این شیشه ها، بسیار مورد توجه هستند.

یکی دیگر از مزایای شیشه های دوجداره، داشتن تنوع در آنها است به طوری که به راحتی می توان بر اساس نوع و فرم شیشه استفاده شده در آن، در مناطق و پروژه های مختلف از این نوع شیشه بهره گرفت.

به دلیل وجود همین مزایای شیشه های دوجداره، امروزه شاهد آن هستیم که حتی خانه های قدیمی نیز با تعویض شیشه های خود با شیشه های دوجداره از این خصوصیات بهره مند می شوند.

مزایای استفاده از شیشه دوجدارهمزایای استفاده از شیشه دوجداره

مقاومت بالا، یکی از مزایای شیشه های دوجداره

شاید بسیار شاهد آن بوده ایم که شیشه های قدیمی در اثر اختلافات دمایی و یا حتی ضربه های بسیار کوچک، خرد شده و شکسته اند. این موضوع باعث می شود تا شیشه به عنوان یکی از موارد خطرناک شناخته شود زیرا دارای مقاومت پایین بوده و بسیار آسیب پذیر است.

شاید به جرات بتوان گفت که امروزه یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن شیشه های دوجداره و یکی از مزایای شیشه های دوجداره، همان بالا بودن مقاومت آنها در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین ضربه می باشد که باعث می شود استفاده از آنها، احساس امنیت بیشتری را برای ما فراهم نماید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE