صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

علت شکستن شیشه سکوریت چیست

27 مهر ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

همه ی ما شیشه ها را در برابر ضربه مقاوم نمی دانیم و به خصوص از تیکه های شکسته ی شیشه نیز بسیار هراسان هستیم زیرا برندگی این قطعات کوچک شیشه می تواند بسیار خطرناک باشد.دلایل شکستن شیشه سکوریت می تواند متفاوت باشد اما اطلاع دقیق از این نوع شیشه و دلایل شکستن شیشه سکوریت می تواند نقش به سزایی در بهره مندی از آن در جایگاه مناسب داشته باشد. شیشه سکوریت یک شیشه ی بسیار مقاوم است و از شیشه معمولی حدود 7 برابر قوی تر و مقاوم تر می باشد.

با ما در شرکت شیشه لیا همراه باشید تا شما عزیزان را شیشه سکوریت و مکان های مناسب استفاده از آن و دلایل شکسته شدن شیشه سکوریت بیشتر آشنا کنیم.

شیشه سکوریت چیست؟

در ابتدا بهتر است که به بررسی فرایند سکوریت کردن بپردازیم.سکوریت کردن در واقع یک نوع عملیاتی ست که بر روی شیشه انجام می گیرد تا مقاومت آن بالاتر از شیشه های عادی باشد. مزایای این شیشه باعث شده تا استفاده از آن در ساختمان ها، خودرو ها و... بسیار مورد توجه قرار بگیرد زیرا می توان با ایمنی بالاتری از آن استفاده نمود.

اما آن چه که سبب مقاومت بالای این شیشه ها می شود نحوه ی حرارت دادن و در واقع به عمل آوردن شیشه است.در فرایند سکوریت کردن آن چه که تفاوت ایجاد می کند سرد کردن شیشه ی نرم شده با حرارت در کمترین زمان ممکن است.این عمل سبب می شود تا لایه های بیرونی شیشه که به طور مستقیم و به سرعت در معرض هوای سرد قرار گرفته اند زودتر از لایه داخلی شیشه خنک شوند که این تفاوت سبب می شود شیشه های سکوریت مقاومت بالاتری نسبت به شیشه های معمولی داشته باشند.

مزایای شیشه سکوریت

شاید تصور کنید برای این که یک شیشه مقاومت بالایی داشته باشد باید ضخامت و یا وزن بیشتری نیز دارا باشد. اما از مزیت های شیشه سکوریت آن است که در یک ضخامت و وزن یکسان با شیشه ی معمولی مقاومت بسیار بالاتری دارد.همان طور که اشاره کردیم شیشه های معمولی در هنگام شکستن می توانند بسیار خطرناک و برنده باشند اما از مزیت های شیشه سکوریت می توان به بی خطر بودن قطعات آن هنگام شکستن اشاره کرد.زیرا تکه های این شیشه در هنگام شکستن به صورت کاملا کوچک و صیقلی بوده که آسیب بسیار کمتری خواهد رساند.

شیشه سکوریت و مزایای استفاده از آنشیشه سکوریت و مزایای استفاده از آن

کاربرد شیشه سکوریت

تا به حال به شیشه هایی که در اتومبیل و خودرو ها استفاده می شود دقت کرده اید؟! این شیشه ها به راحتی نمی شکنند و نسبت به شیشه های معمولی ایمنی بالاتری دارند.علاوه بر تمامی این موارد در هنگام بروز تصادف و شکستن شیشه ها بسیار دارای اهمیت است که قطعات شکسته شده ی شیشه در کمترین میزان آسیب رسانی باشند.

به همین دلیل یکی از موارد کاربرد شیشه های سکوریت در صنعت خودروسازی می باشد. شیشه های جلوی خودرو ها از شیشه های لمینیت بوده و از شیشه های سکوریت تنها در اطراف و عقب اتومبیل استفاده می شود اما این تنها کاربرد شیشه سکوریت نیست و از آن در ساخت لوازم خانگی مانند اجاق گاز رومیزی و شیشه های رنگی تزیینی نیز استفاده می گردد.در ساختمان ها نیز می توان از این شیشه ی مقاوم بهره مند شد.

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی لیا را در این بخش دنبال نمایید

تفاوت پارتیشن شیشه ای و شیشه سکوریت در چیست

شیشه لمینت با شیشه سکوریت چه تفاوتی دارند

دلایل شکستن شیشه سکوریت

شاید بسیاری از افراد تصور کنند شیشه سکوریت با توجه به مقاومت بالایی که در برابر ضربه و یا گرما دارد نمی شکند اما در برخی موارد این شیشه نیز شکسته خواهد شد.یکی از دلایل شکستن شیشه سکوریت ضربه خوردن به لبه های شیشه می باشد. در واقع لبه های شیشه سکوریت حساس تر بوده و در صورت ضربه دیدن ممکن است ترک بخورند و این ترک تا کل شیشه ادامه پیدا کند. لازم به ذکر است که با دقت به چند مورد می توان از بسیاری دلایل شکستن شیشه سکوریت جلوگیری نمود.

به طور مثال استفاده از بست لبه شیشه و یا نصب درست شیشه سکوریت سبب می گردد تا لبه های شیشه در معرض آسیب کمتری باشند و به این صورت احتمال شکسته شدن آن نیز کمتر خواهد شد. از دیگر دلایل شکستن شیشه سکوریت می توان به تنش های دمایی اشاره کرد.با وجود آن که شیشه های سکوریت در برابر گرما مقاومت بیشتری دارند اما شوک دمایی می تواند سبب کاهش مقاومت و در آخر سبب شکسته شدن شیشه شود. علاوه بر آن در صورت استفاده از شیشه سکوریت در درب های کشویی، اگر در طی زمان آن ها را به صورت دورانی یا به عقب و جلو بکشیم در بخش های آسیب پذیر تر شیشه شاهد ترک و شکستگی خواهیم بود.

دلایل شکستن شیشه سکوریتدلایل شکستن شیشه سکوریت

تراش نادرست از دلایل شکستن شیشه سکوریت

از دیگر دلایل شکستن شیشه سکوریت می توان به ایجاد تراش های نادرست بر روی شیشه اشاره کرد.کوچک ترین انحرافی در دستگاه هنگام ایجاد برش و یا سوراخ در شیشه می تواند منجر به شکستن شیشه گردد.باید دقت داشته باشید که دستگاه به صورت کاملا صاف برای ایجاد سوراخ و یا تراش بر روی شیشه قرار گیرد.همچنین سوراخ اگر بر روی شیشه ایجاد می شود باید بدون هیچ برجستگی باشد زیرا در غیر این صورت می تواند سبب بروز شکستگی در شیشه گردد.

کیفیت مهم ترین عامل در مقاومت شیشه

همان طور که در متن مشاهده کردیم دلایل شکستن شیشه سکوریت در اکثر موارد با رعایت نکاتی قابل پیشگیری کردن می باشد. انتخاب یک شرکت و تولید کننده ی متعهد که سعی خود را در تولید با کیفیت شیشه ی سکوریت داشته باشد می تواند نقش موثری در مقاومت بالاتر و احتمال کمتر شکسته شدن این شیشه داشته باشد. استفاده از بست در لبه های شیشه، نصب درست، تراش حرفه ای و... از جمله مواردی ست که با رعایت آن می توان از احتمال شکسته شدن شیشه کمتر کرد. اما این بدان معنا نیست که شیشه سکوریت با رعایت این موارد هرگز دچار شکستگی نمی شود.

علل شکسته شدن شیشه سکوریتعلل شکسته شدن شیشه سکوریت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE