صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی

25 آذر ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

عمده ی تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی مقاومت بالای آن در برابر ضربه و فشار می باشد. به طور کل دو شیشه سکوریت و معمولی از نظر ظاهری با یکدیگر مشابه هستند. بیننده در نگاه اول تفاوتی بین شیشه سکوریت و شیشه معمولی نخواهد دید این شیشه ها از لحاظ ویژگی های ظاهری نظیر وزن، رنگ، ضخامت و... شباهت های بسیاری با هم دارند به صورتی که تفکیک این دو شیشه از یکدیگر بسیار مشکل است.

در این مقاله که توسط ما در شرکت شیشه لیا تهیه شده است، شما عزیزان را با تفاوت های شیشه سکوریت با شیشه معمولی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی

همان طور که گفته شد تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی از لحاظ ظاهری تقریبا صفر است در واقع می توان عنوان کرد شیشه های سکوریت و معمولی از لحاظ ظاهری کاملا مشابه هم هستند و هیچ گونه تفاوتی باهم ندارند. تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی در فرآیند ساخت آن در کارخانه است که با اعمال روش هایی مقاومت شیشه را در برابر برخورد جسم خارجی و فشار به میزان زیادی افزایش می دهد البته این افزایش مقاومت به معنی این نیست که شیشه به طور کامل نشکن خواهد شد.

این شیشه ها در اثر اعمال فشار بالا شکسته می شوند اما تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی در نوع شکستن شیشه می باشد. شیشه های معمولی وقتی شکسته می شوند به هزار تکه تبدیل می شوند علاوه بر این تکه های شیشه ها نیز برنده و تیز هستند. اما شیشه های سکوریت پس از شکسته شدن به تکه های لبه گردی تبدیل می شوند و با وجود شکستگی انسجام خود را حفظ می کنند و بر روی زمین ریخته نمی شوند در واقع به صورت ترک ترک و منسجم کنار هم باقی می مانند.

آشنایی با تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه معمولیآشنایی با تفاوت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی

روش تشخیص تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی

یکی از روش های تشخیص تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی و شناسایی آنها این است که شیشه ها را بشکنید و از طریق تفاوت در نوع شکستن شیشه ها آن ها را شناسایی کنید اما این روش تشخیص عاقلانه به نظر نمی رسد و روش دیگری نیز برای شناخت و تشخیص تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی وجود دارد.

می توانید یک شیشه به رنگ تیره به عنوان مثال قهوه ای رنگ را پشت شیشه قرار دهید و از پشت شیشه به آن شیشه قهوه ای رنگ نگاه کنید اگر شیشه از نوع شیشه ی سکوریت باشد شیشه ی قهوه ای به رنگ دایره های رنگی دیده می شود اما اگر شیشه از نوع معمولی باشد شما همان شیشه ی قهوه ای رنگ را از پشت شیشه مشاهده خواهید کرد.

یک نوع عینک های خاصی طراحی شده اند تا بتوان با کمک آن ها تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی را تشخیص داد ممکن است در داخل کارخانه شیشه ی سکوریت و معمولی به هنگام بسته بندی با هم قاطی شوند در این حالت با عینک پلایدر می توان به آسانی شیشه ها را از هم تفکیک کرد.

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

علت شکستن شیشه سکوریت چیست؟

شیشه لمینت با شیشه سکوریت چه تفاوتی دارند؟

شیشه سکوریت چیست و در چه مکان هایی استفاده می شود؟

تشخیص شیشه سکوریت و شیشه معمولی با الماس

یکی دیگر از روش هایی که به کمک آن می توان به تفاوت شیشه ی سکوریت و شیشه ی معمولی پی برد استفاده از الماس است این روش تشخیص و شناسایی برای شیشه سکوریت بسیار مشکل می باشد. روش کار به این صورت است که با استفاده از یک الماس بر روی شیشه خط بیندازد روی شیشه سکوریت به هیچ وجه خطی نمی افتد بدین ترتیب شیشه سکوریت با مقاومت بالا شناسایی می شود.

اما در کنار روش های گفته شده برای شناسایی اصل بودن شیشه سکوریت روش مطمئن تر دیگری نیز وجود دارد و آن خرید شیشه سکوریت از یک فروشگاه معتبر است که کالای خود را با ضمانت اصل بودن در اختیار شما قرار دهد آنگاه دیگر هیچ نگرانی بابت اصل بودن شیشه سکوریت نخواهید داشت.

روش های تشخیص شیشه معمولی با شیشه سکوریتروش های تشخیص شیشه معمولی با شیشه سکوریت

مقایسه ی شیشه سکوریت و معمولی از لحاظ (قابلیت شیشه بری مجدد و ایمنی)

  • قابلیت شیشه بری مجدد: شیشه های معمولی  پس از تولید را می توانید هرچند بار که نیاز باشد برش دهید اما شیشه های سکوریت فقط یک بار قبل از فرآیند سکوریت قابلیت برش خوردن را دارند. به همین جهت تمام برش های مورد نیاز برای شیشه با توجه به نوع کاربرد آن باید قبل از عملیات سکوریت شیشه انجام بگیرد. محلی که قرار است شیشه سکوریت بر روی آن قرار گیرد باید به طور دقیق اندازه گیری شود زیرا بعد از آن از هیچ ابزاری برای برش دادن شیشه سکوریت نمی توان استفاده کرد.
  • ایمنی شیشه ها: همان طور که گفته شد شیشه های سکوریت ایمنی بالایی دارند. زیرا در برابر فشار و ضربه دارای استحکام بالایی هستند و حتی وقتی شکسته می شود نیز از بایت خرده شیشه ها نباید نگران باشید زیرا احتمال ریختن شیشه ها بر روی زمین کم است و همچنین خورده شیشه ها تیز و برنده نیستند.

مقایسه ی شیشه سکوریت و معمولی از لحاظ (قیمت و مقاومت)

  • قیمت: همانطور که می دانید برای اینکه شیشه ی معمولی به شیشه ی سکوریت تبدیل شود باید عملیاتی بر روی آن انجام بگیرد یعنی به طور کلی یک مرحله ی دیگر به فرایند ساخت شیشه اضافه می شود پس کاملا طبیعی است که قیمت شیشه ی سکوریت نسبت به شیشه ی معمولی بیشتر باشد عملیاتی که بر روی شیشه ی معمولی انجام می گیرد استحکام شیشه را تا میزان 4 برابر بیشتر می کند به همین میزان قیمت شیشه ی سکوریت تا 4 برابر بیشتر می شود.
  • مقاومت: ویژگی خاص شیشه ی سکوریت استحکام و مقاومت بالای آن در برابر شکستگی، ضربه، برخورد اجسام و ... می باشد.

شناسایی شیشه سکوریت از شیشه معمولی

برای این که بتوانیم بر اساس مشخصات ظاهری شیشه ها آن ها را از یکدیگر تفکیک کنیم باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم که عبارتند از:

  • زمانی که شیشه در کارخانه بسته بندی می شود اطلاعات آن به طور کامل بر روی جعبه شیشه قرار داده می شود تا مصرف کننده دچار مشکل نشود.
  • شیشه های سکوریت از نوع بدون موج هستند و کاملا شفاف و صاف می باشند چنانچه شما کوچکترین موجی در شیشه مشاهده کردید بیانگر این است که شیشه سکوریت نیست.

شناسایی شیشه سکوریت از شیشه معمولیشناسایی شیشه سکوریت از شیشه معمولی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE