صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

دیاموند شیشه چیست

27 بهمن ، 1400
گروه لیا صنعت ایرانیان
0 کامنت

دیاموند شیشه دستگاهی است که از آن برای برش شیشه و صاف کردن گوشه های آن استفاده می شود. شیشه از متریال هایی است که در زندگی ما بسیار پر کاربرد شده است. تا کنون انواع شیشه در رنگ ها، فرم ها و شکل های متنوع ساخته شده اند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

پیشرفت های زیادی که در صنعت شیشه به وجود آمده و منجر به ایجاد طرح های مختلفی روی شیشه ها و زیباتر شدن آنها برای استفاده در ساختمان شده است. اما این برش های زیبا و لبه های گرد چطور به وجود آمده اند؟ برای یافتن پاسخ سوال خود با شرکت لیا صنعت ایرانیان همراه باشید.

شیشه دیاموند یا دیاموند شیشه چیستشیشه دیاموند یا دیاموند شیشه چیست

دیاموند شیشه یا شیشه دیاموند چیست؟

دستگاه شیشه تراش یا دیاموند یکی از مجموعه دستگاه های استفاده شده در صنعت شیشه است. از این دستگاه برای پرداخت گوشه شیشه ها استفاده می شود. این دستگاه برش شیشه ها را انجام نمی دهد بلکه با تراش هایی ظریف در لبه شیشه ها، تیزی آن را از بین برده و از آسیب های احتمالی برای انسان جلوگیری می کند. با این امکان می توان برش های زیبا و هنری را نیز در گوشه شیشه ها ایجاد کرد.

پربازدیدترین مقالات لیا صنعت را در این بخش دنبال نمایید

آینه شامپاینی یا مسی چیست؟

نحوه تولید آینه به چه شکل می باشد؟

روش های خانگی از بین بردن خط و خش میز شیشه ای و آینه

انواع دیاموند شیشه

دستگاه های دیاموند لبه شیشه انواع گوناگونی دارند. بسته به نوع شیشه و کاربرد آن دستگاه های مختلفی ساخته شده است که کاربرد خاص خود را دارد. در ادامه انواع برش و دیاموند را با هم مرور می کنیم. تراش انگشتی، تراش ابرویی، تراش سه پله، تراش دو پله، ایجاد پخ، تراش 45 درجه، دیاموند، تتخت براق و... انواع تراش هایی هستند که بر روی شیشه ها توسط دستگاه های مختلف داده می شود. به طور کلی سه نوع دستگاه دیاموند شیشه وجود دارد که عبارتند از:

 1. دیاموند شیشه دو طرفه (در دسته دستگاه های ایستاده)
 2. دیاموند شیشه عمودی (در دسته دستگاه های ایستاده)
 3. دیاموند شیشه فرم زن (در دسته دستگاه های متحرک یا گردان)

دستگاه دیاموند در شیشه اتوماتیک و غیر اتوماتیک

دستگاه دیاموند لبه شیشه معمولا برای صیقل لبه های تخت استفاده می شود. این دستگاه دو پخ با زاویه 45 درجه را در لبه شیشه ایجاد می کند. این دستگاه هم به صورت اتوماتیک و هم نیمه اتوماتیک موجود است. نمایشگرهای موجود بر روی این دستگاه ها برای مشخص کردن حد ضخامت، زاویه مورد نیاز برای لبه زنی، سرعت انجام کار و... مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه ابزار دیاموند شیشه دارای سرعت و دقت عمل بالایی استو می تواند با کیفیت خوبی لب زنی را انجام دهد. این دستگاه دارای موتور های 9 تا 14 موتوره است کهه هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد.

ساخت شیشه دیاموند با دستگاه برش دیاموند شیشهساخت شیشه دیاموند با دستگاه برش دیاموند شیشه

دیاموند شیشه خط مستقیم

بیشتر ماشین های دیاموند شیشه ها به صورت خط مستقیم عمل می کنند. این یعنی به شکل مستقیم و به طور همزمان تراش نرم، زبر و پولیش را انجام می دهد. نوع دیگری از ماشین آلات دیاموند شیشه وجود دارد که برای شیشه های فرمی مثل بیضی، گرد و سطوح غیر منتظم کاربرد دارد. نقطه مثبت این دستگاه اتوماتیک بودن آن است که باعث می شود لبه های بسیار گرد، و متقارن را در نتیجه کار شاهد باشید. البته بد نیست بدانید که برای برش های منحنی وار به مدت زمان بیشتری برای انجام برش نیاز دارید.

ویژگی ها و قابلیت های ماشین آلات دیاموند شیشه

 • استحکام بالا و دقت قابل توجه
 • حرکت بر روی لب شیشه ها به صورت فرم زن
 • قابلیت نیمه سنگ زنی بر روی شیشه های ساده و بی قاعده
 • دیاموند زنی ساده و یکنواخت
 • قابلیت انجام دیاموند شیشه های 100 تا 2000 میلی متری
 • امکان نصب نمونه های مختلف سنگ بر روی دستگاه

نحوه تراش دیاموند شیشه

پرداخت و دیاموند لبه ی شیشه ها علاوه بر زیبایی برای جلوگیری از خطرات احتمالی انجام می شود. در زمان طی فرآیند دیاموند تغییری در قطر و اندازه شیشه ایجاد نمی شود. شیشه ها قبل از دیاموند با استفاده از دستگاه سی ان سی با ظرافت و اندازه دقیق برش می خورد. در فرآیند دیاموند کردن فقط لبه های شیشه با ظرافت خاصی تراش می خورد. مراحل انجام این کار به ترتیب زیر است:

 1. در مرحله اول شیشه ها را با استفاده از دستگاه CNC برش می دهند.
 2. سپس شیشه را روس لول زن قرار می دهند تا به هر سمت شیشه جداگانه ابزار شده شود.
 3. سنگی که برای تراش شیشه استفاده می شود روی دسگاه نصب شده و دیاموند لبه شیشه آغاز می شود.

دیاموند شیشه در شرکت لیا صنعت ایرانیان

مطلبی تخصصی در زمینه دیاموند در شیشه را مطالعه کردید که امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شرکت لیا صنعت ایرانیان یکی از شرکت های فعال در زمینه تولید شیشه های دیاموند شده در کشورمان شناخته می شود. این شرکت علاوه بر شیشه های دیاموند تولید کننده انواع شیشه های لمینت، سکوریت، شیشه رومیزی، هوشمند، دو جداره، پارتیشن های شیشه ای، انواع آینه های دکوراتیو و... می باشد. شما می توانید محصولات این شرکت را با بهترین کیفیت و قیمت از کارخانه خریداری نمایید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE