صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی

31 اردیبهشت ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی از این جهت حائز اهمیت است که خریداران با اطلاع کامل از مزایا و معایب هر یک از این دو نوع نرده اقدام به خرید کنند. هندریل ها از گذشته تا کنون تفاوت های زیادی کرده اند. در حالی که استفاده از چوب، سنگ و فلز تا دوران مدرن بیشتر برای هندریل ها رواج داشته است، امروز هندریل های شیشه ای بسیار مورد توجه قرار گرفته است. علت این موضوع نیز این است هندریل های شیشه ای نمایی جذاب برای سبک های طراحی مدرن ایجاد می کنند. با وب سایت شیشه لیا صنعت ایرانیان همراه باشید تا توضیحات بیشری در این زمینه ارایه دهیم.

آشنایی با هندریل شیشه ای و چوبیآشنایی با هندریل شیشه ای و چوبی

مقایسه هندریل چوبی و شیشه ای با سایر انواع آن

هندریل یا نرده کلمه ای است که برای حصار راه پله ها، بالکن ها، گذرگاه های در ارتفاع و... استفاده می شود. این نرده ها از گذشته نه تنها برای ایمنی که برای زیبا سازی و تکمیل دکوراسیون نیز کاربرد داشتند. نرده ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند از جمله شیشه، چوب، فولاد، فرفورژه، بتن، سنگ و ... .

اگر قصد خرید هندریل برای منزل خود را دارید، احتمالا گزینه هایی مثل آلومینیوم، فرفورژه، بتن و سنگ گزینه های خوبی محسوب نمی شوند. سنگ وزن زیادی دارد و در عین حال گران قیمت است. بتن گزینه خوبی برای دکوراسیون منزل نیست. آلومینیوم نیز مقاومت و ایمنی خوبی ندارد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دیاموند شیشه چیست؟

نحوه آینه کاری ستون وسط پذیرایی و مزایای آن

نصب نرده شیشه ای هندریل یا جانپناه شیشه ای چگونه است؟

هندریل چوبی چیست؟

به جرات می توان گفت که نرده های چوبی پر کاربرد ترین و پر طرفدار ترین نوع نرده از گذشته تا به امروز هستند. این نوع هندریل ها می توانند به ایجاد یک حس کلاسیک در خانه شما کمک کنند. از جمله چوب هایی که در ساخت نرده های چوبی استفاده می شوند می توان به چوب بلوط سفید، گردو، ساپله، خاکستر، توس، صنوبر، کاج، شوکران و... اشاره داشت. نرده های چوبی در طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می شوند، به نوعی که برای هر سلیقه ای می توانید نرده ای چوبی پیدا کنید.

مزایای هندریل چوبی در مقابل هندریل شیشه ای چیست؟

 • طرح های مختلفی برای نرده های چوبی وجود دارد که این موضوع به تغییرپذیری بسیار بالای جنس چوب و قابلیت جذب رنگ های مختلف بر می گردد.
 • در مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی از لحاظ قیمت، نرده های چوبی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر انواع هندریل هستند.
 • چوب با توجه به مزایای فوق العاده و تغییر پذیری بالا هرگز از مد نمی افتد و با هر سبک از معماری قابلیت تطبیق پذیری دارد.
 • چوب بر خلاف سایر انواع نرده سبک بوده و وزن زیادی را به ساختمان تحمیل نمی کند.
 • چوب به عنوان یک متریال طبیعی حس زندگی و نشاط و انرژی بیشتری را را برای افراد فراهم می کند.
 • در صورت نگهداری صحیح و اصولی عمر بالایی (حداقل سی سال) دارند.

مزایا و معایب هندریل چوبیمزایا و معایب هندریل چوبی

معایب نرده های چوبی چیست؟

 • در صورت عدم نگهداری مناسب از هندریل های چوبی عمر آنها کوتاه می شود.
 • نگهداری از نرده های چوبی زمان بر بوده و بعضا هزینه بالایی در گذر زمان دارد.
 • هر چه از چوب های مقاوم تری برای ساخت نرده استفاده شود، هزینه آن افزایش پیدا می کند.
 • امکان حمله موریانه و برخی دیگر از آفات برای چوب وجود دارد.
 • اگر در فضای ازاد قرار است از نرده شیشه ای استفاده کنید، بهتر است بدانید رطوبت باعث پوسیدگی هر نوع چوب و کاهش عمر مفید آن می شود.
 • برخی مواقع تابش شدید و همیشگی نور خورشید به چوب می تواند آسیب زننده باید و عمر نرده چوبی را کاهش دهد.
 • نرده چوبی همچنین در مقابل ضربات و اجسام نوک نیز بسیار آسیب پذیر است. هر چه جنس چوب نرم تر باشد، این آسیب پذیری بیشتر می شود.

هندریل شیشه ای چیست؟

نرده های شیشه ای از صفحات شیشه ای مقاوم (سکوریت یا لمینت) ساخته شده اند. ضخامت این شیشه بین 8 تا 10 میلیمتر و در مواقعی بسته به کاربرد آن حتی بیشتر است. هندریل های شیشه ای از پانل های شیشه ای ساخته می شوند که نیم قاب، تمام قاب و یا بدون قاب هستند. این نوع نرده ها به دلیل استفاده از شیشه در آن سازگاری بیشتری با انواع کوراسیون های مدرن دارند. نرده های شیشه ای در بالکن ها، حصار استخرها، پلکان و... مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای هندریل شیشه ای در مقابل هندریل چوبی

 • نرده های شیشه ای بسیار مدرن به نظر می رسند و محیط اطراف را بدون مانع نشان می دهند.
 • در مقایسه هندریل شیشه ای و چوبی، نرده شیشه ای انواع و رنگ های مختلفی دارند و با هر سلیقه ای سازگارند.
 • برای روشن تر شدن محیط مورد استفاده بسیار کاربرد دارد و فضا را بزرگتر نشان می دهد.
 • تمیز کردن آن بسیار راحت است به شکلی که با آب یا مایع شیشه شور به راحتی تمیز می شود.
 • میتوان نرده های شیشه ای را با چوب یا انواع فلز ترکیب کرد تا مقاومت آن افزایش یابد.
 • بر خلاف هندریل چوبی نیاز به نگهداری خاصی در طول گذر زمان ندارد.
 • در برابر تغییر شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف مقاومت دارد.
 • هزینه نگهداری، نظافت آن نسبتا پایین است.

معایب هندریل شیشه ای چیست؟

 • هر چه قطر شیشه کمتر باشد و از سکوریت های کم کیفیت تری استفاده شود مقاومت آن در برابر فشار و ضربه کمتر می شود.
 • قیمت شیشه نسبت به سایر انواع هندریل ها کمی بیشتر است بنابراین برای متراژهای بالا هزینه زیادی را تحمیل می کند.
 • شیشه به طور منظم نیاز به تمیزکاری دارد. لکه حاصل از اثر انگشت، گرد و غبار و... می تواند به سرعت منظره ای نامناسب برای شیشه فراهم کند.
 • تمیز کردن بخشی از نرده که در قسمت پرتگاه قرار دارد کمی سخت است.
 • امکان برخورد کودکان و حیوانات با نرده شیشه ای بسیار بالاست.
 • هزینه تعمیرات در صورت مواجهه با اسیب جدی (مثل شکستگی) کمی بالاست.

تفاوت هندریل شیشه ای با هندریل چوبیتفاوت هندریل شیشه ای با هندریل چوبی

مقایسه هندریل شیشه ای با چوبی

با مزایا و معایب هر دو نوع هندریل آشنا شدید. از نظر متخصصان و بسیاری از طراحان دکوراسیون، هندریل های شیشه ای قابل ترجیح بر هندریل های چوبی هستند. متخصصان دلایل مختلفی را برای این موضوع ارایه می دهند.

از جمله این دلایل امکان فوق العاده شیشه در عبور نور و تصویر از خود است. برخی نرده های چوبی باعث تاریکی محیط می شوند و در برخی مواقع در صورت کمبود نور های محیطی حتی باعث ایجاد سایه نیز می شوند. در حالی که شیشه صاف و شفاف بوده و علاوه بر پر نور نشان دادن محیط باعث بزرگتر دیده شدن آن نیز می شود.

دلیل دیگری نیز که ارجحیت نرده های شیشه ای را تایید می کند، به نگهداری راحت آن بر می گردد. در مقایسه با هندریل های چوبی نیاز نیست تا مدام مراقب نفوذ رطوب و هجوم حشرات اسیب زننده در نزده های شیشه ای باشید.

از طرف دیگر هندریل های شیشه ای نیاز به رنگ آمیزی متناوب و جلا دادن نیز ندارند. تنها کافی است که از یک شیشه لمینت مقاوم استفاده کنید و همچنین همیشه سعی کنید سطح آن را تمیز و بدون لکه نگه دارید. ضمنا اگر وقت کافی برای تمیز کردن لکه ها ندارید، می توانید از انواع شیشه های مات یا سند بلاست شده برای هندریل شیشه ای خود استفاده کنید.

انواع هندریل شیشه ای لیا صنعت ایرانیان

انچه مطالعه کردید در مورد مقایسه هندریل چوبی و شیشه ای بود که امیدواریم پاسخ سوالات خود را در مورد تفاوت این دو نوع هندریل دریافت کرده باشید. اگر قصد خریداری نرده شیشه ای را دارید، می توانید شیشه های سکوریت و لمینت مورد نیاز آن را از لیا صنعت ایرانیان خریداری کنید.

همچنین این شرکت می تواند طراح و مجری پروژه های مرتبط با صنعت شیشه (مثل طراحی و اجرای نرده شیشه ای) در دکوراسیون داخلی منزل یا شرکت شما باشد. محصولات لیا صنعت ایرانیان با بالاترین کیفیت و قیمت رقابتی در اختیار خریداران در سراسر کشور قرار گرفته  است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE