صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه ضد گلوله با شیشه لمینت در چیست

23 خرداد ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه ضد گلوله با شیشه لمینت همانطور که از نام آنها مشخص است، قبل از هر چیز به مقاومت این دو نوع شیشه بر می گردد. البته تفاوت های دیگری نیز بین آنها وجود دارد. کاربرد هر کدام از این دو شیشه مختص به خود می باشد.

بنابراین در هر مکانی استفاده از شیشه ضد گلوله توجیه منطقی و اقتصادی ندارد. شاید در برخی مکان ها حتی یک شیشه سکوریت نیز کافی باشد. با این مطلب از سایت شیشه لیا صنعت ایرانیان همراه باشید تا به توضیح بیشتر در این زمینه بپردازیم.

تفاوت شیشه لمینت با شیشه ضد گلولهتفاوت شیشه لمینت با شیشه ضد گلوله

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت در حقیقت چند لایه از شیشه های سکوریت است که توسط یک لایه پی وی بی PVB به هم چسبانده شده اند. ایمنی و مقاومت شیشه های لمینت به مراتب از شیشه های معمولی و سکوریت بالاتر است. ایمنی این نوع شیشه در زمان شکستن مشخص می شود.

شیشه لمینت به دلیل اینکه از یک لایه طلق محافظتی برخوردار است، در زمان شکستن به قطعات بسیار ریز تبدیل می شود که خطری از لحاظ برندگی برای انسان نخواهند داشت. شیشه های لمینت در انواع مختلفی وجود دارند و در رنگ و اشکال مختلف تولید می شوند.

کاربرد های شیشه لمینت چیست؟

از تفاوت های شیشه ضد گلوله با شیشه لمینت می توان به نوع کاربرد متفاوت این دو اشاره کرد. شیشه لمینت در این بخش ها کاربرد دارد:

  • مقاومت بالای لمینت باعث شده است که در شیشه جلوی ماشین ها از آن استفاده شود.
  • از شیشه های لمینت در بانک ها، ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی برای نما و پنجره ها استفاده می شود.
  • برخی مواقع از شیشه لمینت برای صفحه نمایش گوشی ها و مانیتورهای خاص استفاده می شود.
  • معمولا در کف آکواریوم ها برای مقاومت بیشتر (به دلیل تحمل وزن آب) از شیشه لمینت استفاده می گردد.
  • از این نوع شیشه حتی می توان برای ساخت راه پله شیشه ای، کف شیشه ای، سقف و نرده شیشه ای و... نیز استفاده کرد که بسیار متداول هستند.

شیشه لمینت، کاربردها و ویژگی های آنشیشه لمینت، کاربردها و ویژگی های آن

شیشه ضد گلوله چیست؟

پیش از هر چیز باید به معرفی هر دو نوع شیشه بپردازیم. شیشه ضد گلوله در حقیقت یک نوع شیشه لمینت است که مقاومت آن به قدری بالاست که در برخی وارد می تواند از نفوذ یک گلوله نیز جلوگیری کند. شیشه های ضد گلوله با عنوان شیشه های ضد اغتشاش هم شناخته می شوند و توانایی خوبی در مقابله با ضربات دارند. شیشه ضد گلوله از چند لایه شیشه لمینت ساخته شده که در بین آنها لایه های نازک PVB شفاف قرار گرفته است.

این لایه های نازک پی وی بی در دمای بالا و در خلا بین لایه های شیشه قرار می گیرد تا هوایی در بین دو شیشه محبوس نشود. محبوس شدن هوا در لایه های شیشه ضد گلوله می تواند مقاومت شیشه را پایین آورده و عبور نور و تصویر را با مشکل مواجه کند. شیشه های ضد گلوله معمولا قطر قابل توجهی در قیاس با سایر انواع شیشه دارند.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دیاموند شیشه چیست؟

شیشه ضد گلوله چیست؟

نحوه آینه کاری دیوار پشت تلویزیون و مزایای آن

کاربرد های شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه های ضد گلوله نیز به دلیل ویژگی های که دارند تفاوت هایی با شیشه لمینت داشته و کاربرد آنها را متمایز کرده است. شیشه ضد گلوله را احتمالا در خودروهای ضد گلوله ای که مخصوص مقامات بلند پایه ساخته می شوند دیده اید.

اما مقاومت بسیار بالای این نوع شیشه ها باعث شده است از آنها در بانک ها، فرودگاه ها، استخر های کف شیشه ای، بیمارستان ها، طلافروشی ها و گیشه های ضد گلوله استفاده شود. باید این نکته را یاد آور شد که هر چه تعداد لایه های شیشه ضد گلوله و قطر آن بیشتر باشد، در مکان های امنیتی تری از آن استفاده میشود. برای مثال استفاده از این شیشه با تعداد لایه و قطر زیاد، در مراکز حساس نظامی، موزه ها و بانک های بزرگ بسیار بیشتر از سایر مکان ها کاربرد دارد.

شیشه ضد گلوله و کاربردهای آنشیشه ضد گلوله و کاربردهای آن

تفاوت شیشه ضد گلوله با شیشه لمینت در چیست؟

  • قطعا با توجه به تعریف های ارائه شد تفاوت های این دو نوع شیشه را متوجه شده اید اما برای درک بهتر مطالعه این بخش نیز به شما کمک خواهد کرد.
  • شیشه های لمینت اگر چه از دو لایه شیشه ی سکوریت و طلق بین آنها ساخته شده اند اما نسبت به شیشه های ضد گلوله وزن کمتری دارند. شیشه های ضد گلوله از تعداد بیشتری لایه و طلق ساخته شده اند و به مراتب وزن بیشتری دارند.
  • اگر در اینترنت جستجو کنید مقایسه های عملی زیادی در مورد تفاوت ضربه پذیری بین این دو نوع شیشه مشاهده خواهید کرد. طبیعتا شیشه های ضد گلوله در مقابل انواع ضربات و فشارها مقاومت بیشتری نسبت به شیشه لمینت دارد. البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که شیشه های لمینت نیز در مقایسه با تمامی دیگر انواع شیشه بسیار مقاوم تر هستند.
  • ایمنی هر دو شیشه در برابر شکستن بسیار بالا است. به این معنا که در هنگام شکستن، هر دو آسیب چندانی به اطرافیان وارد نمی کنند. شیشه های ضد گوله در هنگام مواجهه با ضربات شدید بسیار ریز شده و حتی به شکل پودر در می آیند.

هزینه خرید شیشه های ضدگلوله بسیار بالاتر از شیشه های لمینت است. برای هر مکان باید متناسب با شرایط آن سفارش شیشه ضد گلوله داده شود. برای مثال شیشه های ضد گلوله ای که تعداد لایه های شیشه بیشتری استفاده می کنند، قیمت های بسیار بالاتری نسبت به سایرین دارند.

تفاوت بین شیشه ضد گلوله و شیشه لمینتتفاوت بین شیشه ضد گلوله و شیشه لمینت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE