صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

شیشه دوجداره چه فرقی با شیشه سکوریت دارد؟

09 تیر ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه دوجداره با شیشه سکوریت از موارد مهمی می باشد که اطلاع از آن تاثیر زیادی در انتخاب هر یک از آنها دارد. این دو نوع شیشه شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند اما هدف از ساخت آنها متفاوت است. این تفاوت شامل کاربردهای متفاوت آنها نیز می شود.

شیشه های سکوریت به مقاومت بالای خود معروف هستند اما شیشه های دوجداره به عایق بودن در برابر دما و صدا شناخته می شوند. تمام تفاوت های این دو شیشه محدود به این موارد نیستند. برای شناخت شیشه دو جداره و سکوریت با سایت شرکت لیا صنعت ایرانیان همراه باشید تا ابتدا به تعریف هر کدام بپردازیم و سپس تفاوت های این دو را بررسی کنیم.

شیشه سکوریت و دوجداره و تفاوت آنها با یکدیگرشیشه سکوریت و دوجداره و تفاوت آنها با یکدیگر

شیشه سکوریت چیست؟

همانطور که گفته شد قبل از بیان تفاوت های شیشه سکوریت با دوجداره باید هر کدام را جداگانه تعریف کنیم. شیشه سکوریت تا 7 برابر مقاومت بیشتری نسبت به شیشه های معمولی دارند. این نوع شیشه که با حرارت دهی تحت شرایط خاصی به این مقاومت می رسند، علاوه بر مقاومت ایمنی خوبی نیز در برابر شکستن دارند.

مقاومت در برابر زلزله، طوفان و فشارهای نسبتا شدید از ویژگی های شیشه های سکوریت است. یکی دیگر از ویژگی های این نوع شیشه که در نزد مردم با عنوان نشکن شناخته می شوند، مقاومت بالا در برابر دمای زیاد است. سکوریت ها تا 300 درجه را می توانند تحمل کنند.

مزایا و معایب شیشه سکوریت چیست؟

 • شیشه سکوریت می تواند شوک های حرارتی مختلفی را تحمل کند.
 • قابلیت برش خوردن به شکل های مختلف از جمله استفاده به عنوان شیشه های دکوراتیو را دارد.
 • مقاومت بسیار بهتری از لحاظ ضربه و فشار نسبت به شیشه های معمولی دارد.
 • ایمنی بالایی برای اطرافیان به وجود می آورد و در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شود.
 • تنوع طرح و رنگ قابل تولید برای این شیشه ها بسیار بالا است.
 • این نوع شیشه در لبه ها بسیار اسیب پذیر است و معمولا شکستن آن از لبه ها آغاز می شود.
 • قیمت بالای خرید شیشه های سکوریت نسبت به شیشه های معمولی قابل توجه است.
 • مهمترین عیب شیشه های سکوریت عدم امکان برش یا تغییر در آنها پس از ساخت است. یعنی در صورت نیاز به تغییر اندازه پس از تولید، این کار قابل انجام شدن نمی باشد.

شیشه سکوریت کاربردها و مزایای آنشیشه سکوریت کاربردها و مزایای آن

شیشه دو جداره چیست؟

برای شناخت تفاوت شیشه دوجداره با شیشه سکوریت باید با شیشه دوجداره نیز آشنا شوید. قدمت ساخت شیشه های دوجداره نهایتا به 200 سال پیش بر می گردد. فردی در نیویورک با تحقیقات فراوان به این نتیجه رسید که شیشه های دوجداره می توانند در برابر صدا و اختلاف دما مقاومت بالاتری نسبت به شیشه های معمولی داشته باشند. شیشه های دوجداره تشکیل شده از دو لایه شیشه هستند که به صورت موازی اما در فاصله چند میلیمتری با هم قرار گرفته اند.

فضای خالی بین دو شیشه معمولا با هوای خشک یا گارهای بی اثری مثل آرگون پر می شود. اما یک نکته مهم به عایق بندی شیشه ها بر می گردد. هر چه شیشه ای دوجاره عایق بندی بهتری داشته باشد، کیفیت و طول عمر آن نیز بیشتر می شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی

شیشه لمینت با شیشه سکوریت چه تفاوتی دارند؟

مزایا و معایب شیشه دوجداره درمقایسه با شیشه سکوریت

 • شیشه دوجداره تبادل گرما و سرما در دو طرف شیشه را به خوبی کاهش می دهد و برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است.
 • انتقال صدا در شیشه های دوجداره طبق تحقیقات تا 30 دسی بل کاهش پیدا می کند.
 • ایمنی این نوع شیشه نسبت به شیشه های معمولی اندکی بیشتر است اما از شیشه های سکوریت کمتر است.
 • شیشه های دوجداره می توانند در برابر اشعه ماورابنفش مقاومت کرده و آنرا از خود عبور ندهند.
 • شیشه دوجداره قابلیت برش خوردن دوباره (بر خلاف شیشه سکوریت) و همچنین بازیافت را دارد.
 • با توجه به عایق بودن و استفاده از هوای خشک بین دو جداره، بخار روی شیشه تشکیل نمی شود.
 • ایجاد بخار در صورت از بین رفتن مهر و موم یا شکستگی یکی از شیشه هااز معایب این نوع شیشه است.
 • همچنین قیمت بالاتر آن نسبت به شیشه های معمولی نیز عیب دیگر این شیشه ها است.

شیشه دوجداره کاربردها و مزایای آنشیشه دوجداره کاربردها و مزایای آن

تفاوت شیشه دوجداره با شیشه سکوریت در چیست؟

هر چند تا اینجا احتمالا اختلافات این دو نوع شیشه را متوجه شده اید ولی برای مقایسه و درک بهتر تفاوت بین شیشه سکوریت و دو جداره باید تفاوت های آنها از لحاظ ویژگی ها و محدودیت های هر یک را در نظر بگیریم. از جمله تفاوت های شیشه های سکوریت و دوجداره باید به این موارد اشاره کرد:

 • در صورت وارد شدن ضربه های سخت که در اثرآن شیشه شروع به شکستن کند، شیشه سکوریت به قطعات بسیار کوچک تقسیم می شود. اما در صورت استفاده از شیشه معمولی در پنجره های دوجداره، آنها به شکل شیشه های معمولی می شکنند (مگر اینکه در ساخت آنها از شیشه های لمینت یا سکوریت استفاده شده باشد).
 • شیشه های سکوریت در برابر عبور صدا عایق نیستند اما دوجداره قابلیت کاهش صدای محیط بیرون را دارند.
 • شیشه های سکوریت تبادل دمای بالایی با محیط خود دارند اما یکی از ویژگی های مهم شیشه های دوجداره عایق بودن در برابر اختلاف دما است.
 • امنیت سکوریت ها متوسط است اما با توجه به دو لایه بودن و استفاده از پروفیل، شیشه های دوجداری امنیتی نسبتا بهتر دارند.
 • یکی دیگر از تفاوت های دوجداره ها و سکوریت ها مقاومت بسیار زیاد دوجداره ها در برابر عبور پرتو های مضر مضر اشعه یو وی است.
 • برای تغییر در ابعاد شیشه های سکوریت به ابزارآلات خاصی نیازمند هستید اما دوجداره ها پس از ساخت قابل تغییر نیستند، مگر اینکه برش خورده و در پروفیل دیگری نصب شوند.
 • قیمت شیشه سکوریت از شیشه های معمولی بسیار بیشتر است. شیشه های دوجداره نیز قیمت بالایی دارند. اما تفاوت قیمت آنها نسبت به یکدیگر آنچنان زیاد نیست.
 • شیشه های دوجداره معمولا وزن زیادی دارند اما وزن سکوریت ها متوسط و معمولی است.

توجه داشته باشید که شما می توانید از ویژگی های مثبت هر دو محصول با هم بهره ببرید. برای اینکار در صورت تدارک بودجه مورد نیاز، کافی است سفارش دهید که در ساخت شیشه دوجداره مورد نظر، از شیشه های سکوریت استفاده شود.

تفاوت شیشه سکوریت با شیشه دوجدارهتفاوت شیشه سکوریت با شیشه دوجداره

خرید شیشه سکوریت و دوجداره از لیا صنعت ایرانیان

اینکه چه نوع شیشه را انتخاب می کنید، کاما به نیازها، سلیقه و بودجه شما بر می گردد. اما فراموش نکنید که تهیه شیشه از کارخانجات معتبر کیفیت و طول عمر آن را افزایش خواهد داد. شرکت لیا صنعت یکی از شناخته شده ترین تولید کنندگان شیشه در سراسر کشور است که انواع محصولات مرتبط با شیشه را با قیمت و کیفیت خوب به مشتریان خود عرضه می کند. از جمله محصولات خوب این شرکت می توان به انواع شیشه دوجداره و شیشه سکوریت، انواع آینه های معمولی وآینه دکوراتیو، شیشه های لمینت، پارتیشن شیشه ای، پنجره های شیشه ای، نرده های شیشه ای و... اشاره داشته باشیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE