صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه دوجداره سنتی و صنعتی در چیست

19 تیر ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه دوجداره سنتی و صنعتی بیش از هر چیز در تکنولوژی و روش ساخت آنها است. شیشه های دوجداره از زمان اختراع تاکنون نقش زیادی در صنعت ساختمان و معماری ایفا کرده اند. ویژگی های انواع شیشه های دوجداره باعث شده تا استفاده از آنها با توجه به مزایای شان بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

در هر صورت روش های مختلفی برای ساخت این نوع شیشه از ابتدا تاکنون وجود داشته است که برخی از آنها جدید و تعدادی قدیمی است. سایت شرکت شیشه لیا در این مطلب قصد دارد تا تفاوت بین شیشه دوجداره صنعتی و سنتی را برای شما شرح دهد. همراه ما باشید.

شیشه دوجدارهشیشه دوجداره

تفاوت شیشه پنجره دوجداره سنتی و صنعتی

شیشه های دوجداره سنتی مراحل ساختی را طی می کنند که غالبا به شکل دستی انجام می شود. دوجداره کردن شیشه ها در کارگاه های سنتی ضریب اشتباهات را بالا می برد و تبدیل به نقاط ضعف شیشه دوجداره سنتی می شود که با گذر زمان خود را نشان می دهد.

اما شیشه هایی که در کارخانه ای صنعتی برش داد می شوند، به دلیل استفاده از دستگاه های پیشرفته و دقیق بسیار ظریف تولید می شوند. معمولا شیشه های دوجداره کارگاهی به راحتی آلودگی و رطوبت را جذب می کنند. در حالی که درزگیری های دقیق در کارخانه باعث جلوگیری از این مشکل می شود.

برش با دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک به شکل میلیمتری جلوی هرگونه خطا را می گیرد. مواد رطوبت گیری که داخل شیشه های دوجداره تزریق می شود، به اندازه و صحیح است. توجه داشته باشید که هرگونه نفوذ رطوبت بین دو جداره ی شیشه ظاهر شیشه ها را کدر می کند و مانع دید کافی می شود. ضمنا عملیات عایق سازی نیز برای شیشه های دوجداره باید انجام شود که طبیعتا این مورد نیز در کارگاه های متفرقه به شکل خوبی انجام نخواهد شد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

نحوه برش شیشه دوجداره

پارتیشن تک جداره

مزایای شیشه دوجداره

تفاوت شیشه دوجداره صنعتی و سنتی به طور کلی

  • احتمال کدر شدن و نفوذ رطوبت به شیشه های دوجداره ی تولید شده به روش دستی بیشتر است.
  • در روش های تولید دستی و کارگاهی پرس نشدن شیشه ها بسیار محتمل است.
  • از بین رفتن سریع تر رطوبت گیر و عایق در شیشه دوجداره سنتی بیشتر اتفاق می افتد.
  • احتمال شکستگی در دوجداره های سنتی به خصوص در گوشه ها و لبه ها بیشتر است.
  • شیشه های دوجداره صنعتی طبق تجرب عایق بندی بهتری در مقابل صدا دارند.

ساخت شیشه دوجداره صنعتی و سنتی چگونه است؟

هر چند فرآیند تولید شیشه دوجداره به هر دو روش تقریبا یکسان است، اما در روش صنعتی به جزئیات توجه بیشتری می شود. در اولین مرحله یعنی در زمان برش، هر دو شیشه ی موازی باید دقیقا به یک اندازه برش بخورند. خطای اندازه گیری در هر دو شیشه نباید از یک میلیمتر بیشتر شود.

تزریق ماده رطوبت گیر به داخل پروفیل آلومینیومی باید به طور کنترل شده ای انجام پذیرد که این موضوع جز در کاخانه های صنعتی و پیشرفته میسر نیست. دو جداره کردن به شکل اصولی با استفاده از چسب های اولیه و ثانویه انجام می شود.

ساخت شیشه دوجداره صنعتی و سنتی

ساخت شیشه دوجداره صنعتی و سنتی

این چسب ها باعث می شوند که از نفوذ رطوبت، آودگی و هوا جلوگیری شود. تنها با ماشین آلات پیشرفته می توان مطمئن شد که هر شیشه در فاصله مناسب با شیشه موازی خود قرار گرفته و به خوبی فضای بین آنها ایزوله شده است.

در کارخانه های صنعتی همچنین از مواد با کیفیت تری جهت چسب کاری و ایزوله کردن فضای بین دو شیشه استفاده می شود. این چسب ها و مواد خاص عمر بیشتری نسبت به مواد متفرقه استفاده شده در کارگاه های سنتی دارند. فراموش نکنید که ایزولاسیون ناقص ممکن است کار شیشه دوجداره سنتی شما را به تعویض بکشد.

چرا شیشه های دوجداره صنعتی بهتر از دوجداره های سنتی هستند؟

تا اینجا در مورد تفاوت تولید به هر دو روش توضیحاتی ارایه کردیم. اما برای اینکه فرق بین شیشه دوجداره سنتی و صنعتی را بهتر متوجه شوید، دلایل جزئی تر دیگری را برای شما شرح می دهیم.

یکپارچه نبودن اسپیسر در دوجدار های سنتی

اسپیسر در حقیقت وظیفه جدا کنندگی دو لایه از شیشه ها را بر عهده دارد. اسپیسر ضخامت های مختلفی دارد که دو یا سه جداره بودن آن می تواند تاثیر آن بر عایق بودن حرارتی پنجره ها را تا حد بسیار زیادی تغییر دهد. در روش سنتی ابتدا شیشه ها برش می خورند و بعد از آن با لاستیک های مخصوصی به نام جوینت به یکدیگر متصل می شوند.

این موضوع باعث از بین روش خاصیت یکدست بودن اسپیسر می شود. یکپارچه نبودن آن نیز به معنای افزایش تبادل حرارتی و هدر رفت انرژی می باشد.در روش تولید صنعتی برشی انجام نمی شود و اسپیسر با استفاده از اسپیسربندینگ در ابعاد و زاویه های مختلف برش داده می شود. 

پرس کردن دو لایه شیشه

پس از اینکه اسپیسر به شیشه دوم اتصال پیدا کرد، به دستگاه پرس می رود تا به لایه اول شیشه چسبانده شود. پرس باعث می شود تا هر دو لایه چسبندگی بهتری پیدا کنند. این مراحل صرفا با دستگاه های پرس صنعتی به خوبی انجام می شود. همچنین در شیشه های دوجداره کارگاهی ماده رطوبت گیر را طور دستی در اسپیسر قرار می دهند که ممکن است باعث تزریق یکنواخت نشود.

دلایل بهتر بودن شیشه دوجداره صنعتی از سنتیدلایل بهتر بودن شیشه دوجداره صنعتی از سنتی

تزریق گاز به داخل شیشه

پس از اینکه شیشه ها به اسپیسر وصل شدند، فضای خالی بین آنها باید با گاز مخصوصی پر شود. در روش دستی دو سوراخ بر روی شیش دقیقا در روبروی هم ایجاد می شود و گاز از یک سوراخ وارد فضای بین شیشه ها شده و از سوراخ دیگر هوا خارج می شود.

این روش یک مشکل مهم دارد که به عدم تزریق یکنواخت گاز بر می گردد. در روش صنعتی اسپیسر را با چسب مخصوص به شیشه می چسبانند و سپس گاز به آن تزریق ی شود. گاز در کارخانه ها با استفاده از دستگاه  مخصوص به شکل یکنواخت در فضای بین دو شیشه پخش می شود.

تزریق چسب به شیشه دوجداره

یک تفاوت شیشه دوجداره سنتی و صنعتی در این مرحله رقم می خورد. اول باید بدانیم که چسب دو وظیفه مهم دارد که اولی مربوط به حفظ استحکام شیشه و دومی جلوگیری از خروج احتمالی گاز آرگون است. در کارگاه های ساخت شیشه دوجداره سنتی، چسب با استفاده از کاردک به قسمت های انتهایی شیشه کشیده می شود.

اما این روش مطمئنی برای چسب کاری نیست. چراکه ممکن است برخی قسمت ها به خوبی به چسب آغشته نشود. در روش صنعتی اما چسب با دستگاه مخصوص و به شکل یکنواخت به بخش های انتهایی شیشه تزریق می شود و سپس با کاردک بر روی آن پخش می شود.

خرید شیشه دوجداره صنعتی از لیا صنعت ایرانیان

به طور کلی شیشه های دوجداره صنعتی عملکرد و طول عمر بیشتری نسبت به شیشه ای دوجداره تولید شده در کارگاه ها دارند. اما شیشه های دوجداره صنعتی نیز کیفیت های مختلفی دارند. اگر به دنبال خرید با کیفیت ترین شیشه دوجداره هستید، بهتر است اسامی نامعتبر و ناشناخته را فراموش کنید.

شرکت لیا صنعت ایرانیان یکی از شرکت های تولید کننده شیشه در سطح کشور است که انواع محصولات مرتبط با شیشه را با بالاترین کیفیت و بهترین کیفیت عرضه می کند. شیشه ها در این شرکت با بالاترین استانداردها، به شکل علمی و با بهترین دستگاه ها ساخته می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE