صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تیفانی گلس چیست و چه تفاوتی با استین گلاس دارد

29 تیر ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

تیفانی گلس و تفاوت آن با استین گلاس همیشه یکی از سوالات مشتریان بوده است. بشر از زمان اختراع شیشه تلاش داشته تا آن را به قسمت های مختلف زندگی خود وارد کرده و از ویژگی های خاص و زیبای آن استفاده بیشتری ببرد.

تلاش ها به این نتیجه رسید که انواع شیشه ها با کاربردهای مختلف ایجاد شدند و یا از شیشه در ترکیب با هنر استفاده شد. تیفانی گلس و استین گلاس از روش های استفاده از شیشه برای خلق محصولات زیبا در ترکیب با فلز است. اگر به دنبال فرق استین گلس با تیفانی گلس هستید، ادامه این مطلب از سایت شیشه لیا صنعت ایرانیان را از دست ندهید.

تیفانی گلس چیستتیفانی گلس چیست

تیفانی گلس چیست؟

تیفانی گلس توسط یک هنرمند شناخته شده آمریکایی به عنوان لوئیس کافورت تیفانی ابداع شده نام او بر این هنر قرار داده شده است. تیفانی گلس راهی برای تزئین کردن شیشه و ساخت محصولاتی تزئینی با استفاده از شیشه های رنگی است.

معمولا استفاده از این روش به شکل دستی است و تیفانی گلس ها دست ساز می باشند. محصولات تیفانی گلاس در صنایع ساختمان، معماری و دکوراسیون کاربرد دارند. این نوع سبک کار با شیشه در انواع دکوراسیون های مدرن و کلاسیک کاربرد دارد و در انواع بافت ، تراش و رنگ برای دکوراسیون های مختلف موجود است.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

شیشه های سندبلاست و استندگلس

استندگلس

تیفانی گلاس چگونه ساخته می شود؟

در این روش قطعات کوچک شیشه بر اساس الگو و طرح از پیش طراحی شده برش خورده و دور هر قطعه را با فویل مسی پوشش می دهند. سپس شیشه های رنگی برش خورده رنگی در ابعاد مختلف را بر اساس الگو کنار هم قرار می دهند.

در مرحله آخر نوبت به لحیم کاری می رسد. لحیم کاری با استفاده از فلز قلع انجام می شود تا قطعات شیشه در کنار هم قرار بگیرند. حالا شیشه های جدا از هم به هم پیوند می خورند و یک مفهوم واحد را ارائه می دهند.

کاربرد تیفانی گلاس چیست؟

یکی از تفاوت های تیفانی گلس با استین گلس، دست ساز بودن تیفانی گلس هاست که باعث شده است شبیه به یک اثر هنری زیبا و ظریف شود. زیبایی هنر زیبای تیفانی گلس همچنین باعث استفاده از آن در بسیاری از محصولات دکوری و تزئینی شده است. استفاده از این تکنیک در ساخت شیشه های منقوش، جواهرات مختلف، آباژورهای دست ساز، گنبدهای شیشه ای و... رواج دارد.

کاربرد تیفانی گلاسکاربرد تیفانی گلاس

استین گلس چیست؟

حالا برای شناخت تفاوت استین گلاس با تیفانی گلاس، نوبت به شناخت استین گلاس رسیده است. استین گلاس نیز یک روش برای طراحی و ساخت محصولات زیبا با استفاده از شیشه های رنگی است. شیش های رنگی با سیم های جداکننده با قلع بندکشی می شوند و در طرح ها و ابعاد مختلفی وجود دارند.

شاید بهترین مثال برای استین گلاس (یا استیند گلاس) درها و پنجره های سنتی ایرانی باشد که در نمونه های مدرن نیز با در ترکیب با استیل و فلزات ساخته شده است. یکی از ویژگی های مهم شیشه استند گلس، مقاومت بالای آن به خاطر ترکیب شیشه با فلز است.

استین گلس چیستاستین گلس چیست

شیشه استین گلس چطور ساخته می شود؟

یکی از تفاوت های استین گلس و تیفانی گلس، ظرافت بیشتر در ساخت با استفاده از روش تیفانی گلس است. البته استین گلس نیز ظرافت های خاص خود را دارد. اما با توجه به اینکه در استین گلس از یک چارچوب از پیش آماده شده فلز، چوبی و... استفاده می شود، می توان گفت بخشی از کار با استفاده از دستگاه های مختلف انجام می شود.

در این روش ابدا یک چارچوب از جنس خاص و بر اساس یک الگوی مشخص طراحی و ساخته می شود. برای مثال با استفاده از استیل یک پنجره ساخته می شود که دارای قسمت های خالی جهت نصب شیشه است. پس از ان شیشه های رنگی نصب شده و محصول نهایی به دست می آید.

کاربرد شیشه‌ استین گلاس چیست؟

همانطور که گفته شد، بیش از هر چیزی از استین گلس در ساخت در و پنجره استفاده می شود. اما با توجه به پتانسیل بالای این تکنیک، می توان از آن برای ساخت بسیاری از آثار با ترکیب مواد مختلف با شیشه استفاده کرد. درهای ورودی ساختمان و لابی ها، پنجره های تزئینی، سقف های کاذب، نورگیر های شیشه ای رنگی، گنبدهای شیشه ای، لایت باکس ها و... از موارد کاربرد استین گلس در ساختمان ها هستند.

تیفانی گلس چه تفاوتی با استین گلاس دارد؟

به طور کلی می توان گفت که ساختار اصلی تیفانی گلس و استین گلس یکی است. در استین گلس از مفتول های H شکل از جنس سرب استفاده می شود که در قسمت های اتصال، لحیم می شود. اما در تیفانی گلاس لبه شیشه با فویل مسی نواری پوشانده می شود و سپس با استفاده از قلع لحیم می شود. البته این موضوع را باید اشاره کنیم که تیفانی بیشتر به محصولات زیبای دکوری و تزئینی گفته می شود ولی استین گلس در محصولاتی مثل در و پنجره کاربرد دارد و به نام آن شناخته می شود.

تفاوت های تیفانی گلس با استین گلاستفاوت های تیفانی گلس با استین گلاس

خرید شیشه های استین گلس از شرکت لیا صنعت ایرانیان

مطلبی که مطالعه کردید در مورد تفاوت شیشه های استین گلس و تیفانی گلس بود. شرکت های مختلفی در کشور ما دست به تولید شیشه و محصولات مرتبط با آن می زنند. اما محصولات هر شرکت سطح کیفی متفاوتی دارد. یکی از شرکت های شناخته شده در تولید محصولات شیشه ای و آینه، شرکت لیا صنعت است که با چند دهه تجربه یکی از تولیدکنندگان مهم و بزرگ شیشه در کشور شناخته می شود.

لازم است بدانید که علاوه بر شیشه های استین گلس این شرکت مجموعه تولیداتی از قبیل آینه های دکوراتیو، شیشه های رومیزی، شیشه های سکوریت، لمینت، ضد گلوله، نرده ای شیشه ای و... را نیز با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت ارایه می کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE