صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه با آینه در چیست

28 اردیبهشت ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

تفاوت شیشه با آیینه در چیست؟ این سوال شاید به ظاهر کمی عجیب به نظر برسد. اما اگر دقیق تر به این دو نگاه کنید تفاوت های زیادی را در آنها مشاهده خواهید کرد. تفاوت هایی که هر کدام می‌تواند قابل توجه باشد. در ادامه این مطلب از سایت لیا صنعت ایرانیان به بررسی فرق بین شیشه و آینه می‌پردازیم و برخی از موضوعات جانبی را در این زمینه بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

شیشه چیست؟

برای شروع بد نیست ابتدا تعریفی کلی از ساختار شیشه داشته باشید. شیشه جسم جامدی است که از مواد غیر آلی ساخته می‌شود. مهمترین ویژگی شیشه را باید شفافیت آن دانست. به طوری که همین ویژگی خاص از ابتدا باعث محبوبیت استفاده از آن در بخش های مختلف زندگی انسان شده است. این جسم جامد از مذاب کردن ماسه سیلیس ایجاد می‌شود. نقطه ضعف شیشه مقاومت پایین آن در برابر فشار، ضربه و تغییرات دمایی است. جالب است بدانید که شیشه رسانایی ضعیفی در برابر الکتریسته و گرما نیز دارد.

تفاوت آینه با شیشه

تفاوت آیینه با شیشه

انواع شیشه

شیشه ها بسته به کاربردشان انواع مختلفی دارند. شیشه های معمولی، شیشه رومیزی، شیشه سکوریت، شیشه لمینت، شیشه رفلکس، شیشه تخت، شیشه خم، شیشه دو جداره، شیشه ضد گلوله، شیشه پیرکس یا ضد حریق، شیشه لاکوبل، شیشه رنگی، شیشه سندبلاست، شیشه هوشمند، شیشه کریستال و... از انواع شیشه های موجود در بازار هستند.

آینه چیست؟

برای بررسی تفاوت آینه و شیشه باید تعریفی نیز از آینه ارایه دهیم. گر چه بشر قبل از آینه نیز متوجه بازتاب تصویر خود در برخی از اجسام شده بود اما آینه با تعریف امروزی پس از اختراع شیشه به وجود آمد. یک تعریف ساده در مورد آینه، شیشه ای است که در یک طرف ان جیوه کاری شده است. با تبدیل شیشه به آینه شما نمی‌توانید پشت آینه را ببینید. در عوض تصاویر شما (یا هر آنچه در مقابل آینه باشد) با زاویه های برابر در آینه دیده می‌شود. اینه نیز مثل شیشه یکی از ابزارهای کاربردی زیباسازی منازل از گذشته تاکنون بوده است.

انواع آینه

آینه ها نیز ویژگی های مختلفی پیدا کرده و امروزه انواع مختلفی از آنها در بازار یافت می‌شود. از جمله انواع آینه باید به آینه های تخت معمولی، آینه های محدب و مقعر، اینه های رنگی، آینه های هوشمند، آینه های دکوراتیو، آینه های نوری و... اشاره داشته کرد.

تفاوت شیشه با آینه

همانطور که می‌دانید تفاوت آینه با شیشه بسیار زیاد است. چه از لحاظ کاربرد و چه از لحاظ انواع و ویژگی ها می‌توان تفاوت های مختلفی بین این دو پیدا کرد. اما شاید اصلی ترین شباهت این دو به جنس مشترکشان برگردد. از جمله شباهت های این دو می‌توان به تولید آنها از سیلیس و شکننده بودنشان اشاره کرد. در ادامه برخی از مهمترین تفاوت های آینه و شیشه را بررسی می‌کنیم.

تبدیل آینه به شیشه

تفاوت آینه با شیشه

شفافیت

شیشه را باید ماده ای شفاف دانست که نور به راحتی از آن عبور می‌کند. البته میزان عبور نور از شیشه به خلوص سیلیس به کار رفته در آن بستگی دارد. اما آینه به دلیل پوشش یک طرف از آن، نور را از خود عبور نمی‌دهد و تنها تحت زاویه خاصی آن را بازتاب می‌دهد. کیفیت بازتاب نور نیز علاوه بر جنس سیلیس به کار برده شده در ساخت آن، به کیفیت اندود پشت آیینه نیز بستگی دارد. آینه شفافیتی ندارد ولی برخی از شیشه ها مثل شیشه رفلکس قابلیت عبور و بازتاب همزمان نور را دارند.

عبور نور

در این معیار همانطور که گفته شد آینه نور را عبور نمی‌دهد. میزان عبور نور از شیشه نیز به کیفیت و ویژگی های آن بستگی دارد. دقیقا به همین دلیل است که ما آینه را بر روی دیوار نصب می‌کنیم اما شیشه در مکانی قرار می‌گیرد که نیاز به مشاهده پشت آن را داریم. عبور نکردن نور از آینه را می‌توان یک ویژگی مثبت دانست چرا که باعث بازتاب نور داخلی و افزایش روشنایی محیط می‌شود.

انعکاس نور

شیشه تا حدودی می‌تواند نور و تصویر را انعکاس دهد. این موضوع به ویژه وقتی پشت شیشه تاریک باشد بیشتر مشاهده می‌شود. اما آینه تمام نور و تصویر را به خوبی انعکاس می‌دهد. طبیعی است که هر چه کیفیت آینه و اندود آن بیشتر باشد کیفیت انعکاس نیز بیشتر است.

فرق آینه با شیشه از لحاظ کاربرد

انواع شیشه در مکان هایی کاربرد دارد که نیاز به عبور نور یا مشاهده سمت دیگر شیشه است. اما آینه ها به طور معمول در فضای داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا افراد خود و محیط پیرامون را در ان مشاهده کرده و یا با انعکاس نور و تصویر باعث روشن تر شدن محیط و بزرگتر نمایش دادن آن شود.

تبدیل شیشه به آینه

پس از آشنایی با تفاوت شیشه و آینه بد نیست بدانید که می‌توانید شیشه را به یک آینه تبدیل کنید. برای انجام این کار باید طبق دستورالعمل خاصی اقدام کنید.

شیشه را خوب تمیز کنید و سپس آن را با آب مقطر و هیپوکلرید قلع شستشو دهید. 5 گرم از نیترات نقره را در 500 میلیلیتر آب مقطر ریخته و حل نمایید. پس از آن 2 گرم پتاسیم هیدروکسید را داخل 250 میلیلیتر آب بریزید. 150 گرم از محلول نیترات نقره را به آمونیاک اضافه کرده و هم بزنید تا مخلوطی بی رنگ ایجاد شود. سپس پتاسیم هیدروکسید را اضافه کرده و پس از افزودن چند قطره آمونیاک محلول تولن ایجاد می‌شود. 12 میل لیتر گلوکز به آن اضافه کرده و سپس بر روی شیشه مورد نظر بریزید.

خرید انواع آینه و شیشه از لیا صنعت ایرانیان

در این مطلب تفاوت شیشه با آینه را بررسی کردیم. شیشه و آینه امروزه جزئی جدانشدنی از زندگی بشر محسوب می‌شوند. به طوری که تقریبا دیدن بعضی از وسایل و سازه ها بدون شیشه و آینه تقریبا غیر ممکن است. همین موضوع باعث پیشرفت بشر در زمینه ساخت انواع شیشه ها و آینه ها شده است. شرکت لیا صنعت ایرانیان یکی از تولید کنندگان شیشه و آینه در کشور بوده که به کیفیت محصولات خود شهره است. این شرکت توانایی تولید انواع مختلف آینه و شیشه را به شکل سفارشی با بهترین قیمت و کیفیت دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE