صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

مراحل و طریقه برش شیشه سکوریت

28 اردیبهشت ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

آشنایی با مراحل برش شیشه سکوریت کمک می کند تا روش برش در شرایط بعد از تولید و سخت شدن شیشه سکوریت را فرا گیریم. شیشه سکوریت یکی از انواع شیشه است که برش آن باید حتما قبل از سخت شدن و در مراحل تولید انجام شود. در غیر این صورت برش شیشه دشوار و در مواردی غیر ممکن می شود. البته روش هایی برای انجام این کار وجود دارد. در ادامه این مطلب از سایت لیا صنعت ایرنیان شما را با طریقه برش شیشه سکوریت آشنا خواهم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

شیشه سکوریت چیست و چرا به برش نیاز پیدا می کند؟

شیشه سکوریت یا شیشه میرال نوعی از شیشه با مقاومت بالاتری نسبت به شیشه معمولی دارد. این نوع شیشه مقاومت فشاری و کشسانی بیشتری داشته و در برابر صدا نیز عایق تر از شیشه های معمولی است. تفاوت دیگر شیشه میرال نیز به شکل شکستن آن برمی گردد. این نوع شیشه در زمان شکستن به قطعات ریز و غیرآسیب زا تبدیل می شود. سکوریت ها باید قبل از تولید اندازه گیری شده تا در اندازه مشخص تولید شوند.
واقعیت این است که شیشه های سکوریت با وجود مقاومت بالا در برابر برش بسیار آسیب پذیر هستند و ممکن است دچار شکستگی و فرو ریختگی شوند. چرا که این شیشه ها برای برش مجدد نیاز به شرایط ویژه و دستگاه های تخصصی دارند. بنابراین بهتر است برای انجام برش شیشه سکوریت به افراد متخصص مراجعه کنید تا با روش های مشخصی بدون آسیب به شیشه آن را برش دهید.

وسایل مورد نیاز برای بریدن شیشه سکوریت چیست؟

از گذشته تاکنون الماس ابزاری بوده که برای برش شیشه استفاده می شد. این وسیله هنوز هم مهمترین ابزار برش شیشه سکوریت محسوب می شود. امروزه دستگاه های مختلفی برای برش شیشه ساخته شده است که دارای میز برش و دستگاه سی ان سی هستند اما باز هم در ساختار آنها الماس به کار گرفته شده است. استفاده از دستگاه CNC مزایایی دارد که از جمه آنها باید به دقت در برش، توانایی برش در ابعاد و اشکال مختلف و حفظ کیفیت شیشه حین و پس از برش اشاره داشته باشیم.

برش شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت

آشنایی با مراحل برش شیشه سکوریت

برای برش شیشه سکوریت دست دوم و یا حتی شیشه های سکوریتی تازه تولید شده ای که به دلیل اشتباه محاسباتی بزرگتر برش داده شده اند باید شیشه را به کارخانه ها یا کارگاه های معتبر ارسال کنید. در این مکان ها برای برش شیشه لازم است مراحلی به ترتیب انجام شود. این مراحل عبارتند از:

  • در مرحله اول برش شیشه های سکوریت باید شیشه به خوبی پاک شده و از هر گونه آلودگی مثل گرد و غبار، باقی مانده چسب، برچسب ها، باقی مانده مواد غذایی و... به وسیله محلول های مخصوص پاکسازی شود.
  • در مرحله دوم شیشه باید طی فرآیند خاصی در کوره تا 900 درجه فارنهایت گرم شود. پس از این کار باید شیشه با تکنیک آنیل خنک شود تا بر کیفیت محصول تولیدی تاثیر منفی نگذارد. هر گونه سرعت در فرآیند خنک سازی کیفیت شیشه را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.
  • شیشه باید به خوبی سرد شود تا برش انجام شود بهتر است دستگاه برش دهنده به نفت سفید آغشته شود تا برش شیشه میرال تمیزتر انجام شود.
  • پس از برش سطحی باید به آرامی دو طرف شیشه برش داده شده به سمت پایین فشار داده شود تا قطعات برش داده شده از هم جدا شوند.
  • در پایان مراحل برش شیشه های سکوریت باید لبه های شیشه صاف و پرداخته شود.

انواع برش شیشه سکوریت

روش ها و ابزار مختلفی برای برش شیشه سکوریت وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برش شیشه سکوریت با واترجت

برش شیشه های سکوریت با واترجت پس از سکوریت شدن ممکن نیست! بر اساس آنچه گفته شد شیشه سکوریت شرایطی دارد که باید برای برش آن حتما مراحل خاصی طی شود. البته در نظر داشته باشید که شیشه های معمولی پیش از سکوریت شدن می توانند به وسیله واترجت برش داده شوند. واتر جت روشی است که در آن آب با فشار بسیار بالا به سطح شیشه برخورد می کند و باعث برش خوردن آن می شود. این دستگاه باعث صیقلی و نرم شدن لبه شیشه ها شده و به دلیل استفاده از آب هیچ تغییری در ساختار شیشه ایجاد نمی کند.

برش شیشه سکوریت با سنگ فرز

سنگ فرز نیز از جمله دستگاه هایی است که از آن برای برش بسیاری از قطعات سخت مثل چوب، سنگ، انواع فلز، کاشی، سرامیک و... استفاده می شود. توجه داشته باشید که اگرچه سنگ فرز یکی از شناخته شده ترین و کاراترین ابزار آلات برای برش محسوب می شود اما برای برش هیچ مدل از انواع شیشه مناسب نیست. اگر از سنگ فرز برای برش شیشه سکوریت استفاده کنید با اولین برخورد با شیشه شاهد شکستن و خرد شدن آن خواهید بود. بنابراین استفاده از سنگ فرز برای برش شیشه سکوریت را به طور کل از ذهن خود خارج کنید.

طریقه برش شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

قیمت برش شیشه سکوریت

قیمت برش شیشه سکوریت ثابت نیست و نمی توان مبلغ مشخصی را برای آن تعیین کرد. چرا که در درجه اول قیمت ها رو به افزایش می باشند و در درجه دوم فاکتورهای مختلفی بر قیمت تاثیرگذارند. معمولا این قیمت بر اساس ابعاد شیشه و ویژگی های آن مثل ضخامت و همچنین نوع برش مشخص می شود. بنابراین بهتر است برای برش شیشه خود با کارگاه ها و کارخانه های مرتبط تماس بگیرید. همچنین قیمت دستگاه برش شیشه سکوریت نیز بسیار بالاست و برای مصارف معمولی تهیه آن توصیه نمی شود.

خدمات برش شیشه سکوریت توسط لیا صنعت ایرانیان

در این مقاله که تحت عنوان آشنایی با مراحل برش شیشه سکوریت به نگارش درآمد تلاش شد تا اطلاعات کاملی در این زمینه خدمت شما خوانندگان سایت ارایه شود. با توجه به اینکه برش شیشه سکوریت شرایط خاصی داشته و به ابزارآلات و دستگاه های تخصصی نیاز دارد بهتر است به عهده شرکت ها و یا کارگاه های معتبر و شناخته شده سپرده شود تا از هر گونه آسیب احتمالی به شیشه جلوگیری شود. شرکت لیا صنعت ایرانیان به عنوان یکی از شرکت های شناخته شده و تولید کننده انواع شیشه و آینه می باشد که با توجه به امکانات خود توانایی انجام چنین پروژه هایی را داشته و می تواند گزینه خوبی برای انتخاب توسط شما باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE