صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

حکاکی روی شیشه چیست و چگونه انجام می شود؟

25 آذر ، 1402
گروه لیا صنعت ایرانیان

حکاکی روی شیشه یکی از هنرهای تجسمی است که قدمت زیادی دارد و به تازگی، دوباره توانسته جای خود را در بین طرفدارانش باز کند. به همین دلیل است که اغلب افراد این روزها در پی آن هستند که دکوراسیون خانه یا محل کار خود را با این تکنیک بهتر جلوه دهند و یا در تبلیغات کسب‌وکار خود از آن بهره ببرند. اگر شما نیز به تازگی با این هنر آشنا شده و یا قصد دارید برای تغییر دکوراسیون منزل یا محیط کارتان از آن استفاده کنید، این مطلب را بخوانید و با تکنیک نقش دادن روی شیشه‌ها بیشتر آشنا شوید.

حکاکی روی شیشه چیست؟

شاید شما هم تا به حال با شیشه‌ها و بلورهایی روبه‌رو شده باشید که طرح‌های بسیار زیبایی روی آن نقش بسته که بیشتر به کنده‌کاری شبیه است. حکاکی روی شیشه یکی از راه‌هایی است که به وسیله آن می‌توان طرح مورد نظر خود را با روش‌های مختلف روی یک شیشه ساده پیاده کرد و به زیبایی آن افزود. این روش هم برای اشیاء کوچک زینتی انجام می‌شود و هم می‌توان آن را روی قاب‌های بلندی مانند درب ورودی یا پنجره‌های بزرگ انجام داد. 

حکاکی روی شیشه چیست

تصویری از حکاکی روی شیشه

روش حکاکی روی شیشه

درست است که این هنر نیاز به تبحر خاصی دارد؛ اما برای انجام آن از ابزارها و شیوه‌های خاصی کمک می‌گیرند که می‌تواند در ظرافت و نتیجه نهایی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. حکاکی روی شیشه از دیرباز مورد توجه بوده است؛ در نتیجه برای انجام آن از ابزارهای مختلف سنتی مانند قلم تا روش‌های مدرنی مانند لیزر استفاده می‌شود.

در این هنر طرح مورد نظر روی شیشه منتقل می‌شود. سپس فرد با کمک ابزار و شیوه‌ای که در اختیار دارد، می‌تواند طرح را با ظرافت روی شیشه پیاده کند؛ به نحوی که شیشه آسیب ندیده و دچار ترک‌خوردگی نشود. سپس بر اساس نیاز می‌توان طرح را با کمک رنگ یا کرم‌های مخصوص نسبت به سایر بخش‌های شیشه متمایز کرد. 

تفاوت حکاکی روی شیشه با سندبلاست

شاید اکنون تصور کنید که منظور از حکاکی روی شیشه همان سندبلاست کردن است؛ اما این تصور درست نیست. این دو روش با یکدیگر اساسا تفاوت دارند. شیشه سند بلاست که عموما در کارگاه یا کارخانه تولید می‌شود، به صورت یکپارچه یا طرح‌دار و به کمک دستگا‌های بسیار پیشرفته و با کمک ایجاد فشار زیاد، مات می‌شود تا بتواند حریم خصوصی را حفظ کند و امکان دیده‌شدن اجسام پشت شیشه وجود نداشته باشد. درحالی‌که در حکاکی روی شیشه هدف زیباتر کردن آن است و اغلب به صورت یکپارچه تولید نمی‌شود. 

انواع روش های حکاکی روی شیشه

حکاکی بر روی شیشه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در این قسمت هر کدام را برای شما به تفصیل توضیح خواهیم داد.

1) حکاکی روی شیشه با لیزر

در این روش برای ایجاد نقش بر روی شیشه از دستگاه‌های لیزر استفاده می‌شود. در این شیوه کافی است شما طرح مورد نظر را به دستگاه منتقل کنید تا سپس دستگاه به صورت خودکار باقی حکاکی را انجام دهد. ویژگی این لیزر آن است که در ایجاد انواع طرح هیچ‌گونه محدودیتی ندارد و شما هر نمونه‌ای را که خواستید، می‌توانید روی آن پیاده کنید. لوگو یا طرح‌های کوچک و بزرگ سه بعدی را نیز می‌توانید درخواست کنید. البته زمان تحویل متناسب با ابعاد یا تعداد حکاکی متفاوت خواهد بود. با این وجود شیوه‌های حکاکی روی شیشه با لیزر انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • چاپ طرح بر روی شیشه
 • پولیش طرح 
 • حذف بخشی از شیشه به شکل طرح مورد نظر
 • ایجاد برجستگی متناسب با طرح

حکاکی روی شیشه با لیزر

تصویری از حکاکی روی شیشه با لیزر

  2) حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی

  فرز انگشتی ابزاری مانند سوهان بسیار ریز برقی یا دریل است که با کمک آن می‌توان نقوشی را روی شیشه ایجاد کرد. تنها نکته مهم در این شیوه دشوار بودن آن است و نیاز به مهارت و تمرین زیادی دارد. در صورتی که حجم یا وسعت کار بسیار زیاد باشد، می‌توان از فرز بادی برای سرعت بخشیدن به کار استفاده کرد.

  3) حکاکی روی شیشه با دست

  برای حکاکی روی شیشه با دست نیاز به هیچ ابزار خاصی نیست و فقط با وسایل مربوط به تراش می‌توان طرح‌های مختلف را ایجاد کرد. این روش برای سفارشات بسیار محدود و ایجاد نقوشی مانند خطاطی یا کالیگرافی بسیار مناسب است. 

  4) حکاکی روی شیشه با اسید

  اسیدها یا همان مواد شیمیایی که خاصیت خورندگی دارند، می‌توانند به سهولت باعث ایجاد نقوش بر روی شیشه یا حتی سنگ شوند. بهترین اسید برای این کار، ماده‌ای شیمیایی با نام کوارتز (SiO2) است که با نام اسید هیدروفلوئوریک نیز شناخته می‌شود. این اسید بی‌رنگ می‌تواند روی شیشه اثر مستقیم گذاشته و طرح مورد نظر را ایجاد کند.

   انواع طرح حکاکی روی شیشه

  طرح‌هایی که بر روی شیشه حک می‌شوند، بسته به روش انتخابی می‌توانند متفاوت باشند؛ با این حال برای روش‌هایی مانند لیزر هیچ محدودیتی برای طرح و حتی ابعاد آن وجود ندارد. حتی اگر طرح مورد نظر شما دارای جزئیات بسیار زیادی هم باشد، باز هم می‌توانید به سادگی آن را اجرا کرده و بر روی شیشه حک کنید.

  ابزار لازم برای حکاکی روی شیشه

  بسته به اینکه شما از چه روشی برای حکاکی استفاده می‌کنید، ابزاری که به کار می‌برید نیز متفاوت خواهند بود. با این حال، در اغلب موارد از لوازمی مانند قلم یا مته در ابعاد و اندازه‌های مختلف نیز استفاده می‌شود. یکی از روش‌های جدید استفاده از کرمی با نام آرمور است. در این روش طرح با کمک یک شابلون روی شیشه پیاده شده و سپس با کمک این کرم برجسته می‌شود.

  موارد استفاده و کاربردهای حکاکی روی شیشه

  حکاکی روی شیشه کاربردهای بسیار فراوانی دارد و می‌تواند جنبه‌های بسیاری را در بر بگیرد. می‌توانید از این روش بر روی شیشه‌ها یا تندیس‌های تزئینی استفاده کنید یا عکس و تصویر افراد را بر روی آن حک کنید. برای دیوارها یا پنجره‌ها نیز قابل استفاده است و می‌توانید حتی آن را با کاربری مکان یا دکوراسیون محل تطبیق دهید. بر روی شیشۀ عطر و ادکلن یا هر نوع شیشه دیگری هم می‌توان از حکاکی روی شیشه استفاده کرد.

  کاربرد حکاکی روی شیشه

  عکسی از حکاکی روی شیشه

  زیباتر کردن محیط با حکاکی روی شیشه

  استفاده از نقوش تزئینی بر روی آینه و شیشه از دیرباز مرسوم بوده و اکنون با روش‌های جدید توانسته پیچیدگی‌های بیشتر و طرح‌های متنوعی را در بر بگیرد. این کار با ابزارهای مختلفی انجام می‌شود و می‌توان نقوش را با هر طرح و شکل و هر جزئیاتی روی شیشه پیاده کرد. اگر شما هم قصد دارید دکوراسیون محیط کار یا زندگی خود را تغییر داده و تنوعی زیبا و دلنشین ایجاد کنید، پیشنهاد می‌کنیم حکاکی روی شیشه را نیز در نظر بگیرید. برای مشاوره تخصصی یا اطلاع از قیمت و شرایط سفارش حکاکی روی آینه و شیشه با کارشناسان لیا صنعت ایرانیان در تماس باشید.

  سوالات متداول:

  1. آیا حکاکی روی شیشه همان سندبلاست است؟

  خیر؛ اگرچه شیشه سندبلاست نیز نوعی شیشه مات است که می‌توان طرح‌هایی را روی آن ایجاد کرد، بااین‌حال حکاکی روی شیشه ایجاد طرح و نقش روی انواع شیشه است که با روش‌های متفاوتی اجرا می‌شود.

  2. روش های حکاکی روی شیشه چیست؟

  این هنر با تکنیک‌هایی از قبیل استفاده از لیزر، فرز انگشتی، اسید و حتی به روش سنتی و به کمک دست انجام می‌شود.

  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
  6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE