صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

شیشه ساتینا چیست

13 مرداد ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

شیشه ساتینا را به عنوان شیش مات نیز می شناسند. بافت مات موجود بر روی شیشه ساتینا با استفاده از یک سری کنش های شیمیایی ایجاد می شود و این نوع شیشه ها کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی دارند.

صنعت شیشه در طول سال ها به سطحی از رشد و پیشرفت رسیده است که انواع شیشه با خصوصیات متفاوت را برای کاربری های مختلف طراحی و تولید کرده است. به طوریکه شیشه های مات بیش از همه در ایجاد فضای خصوصی نقش داشته و امروزه تنوع طرح و رنگ زیادی پیدا کرده اند. در ادامه به معرفی بیشتر شیشه ساتینا طرح دار و ساده می پردازیم. با ما در شرکت لیا همراه باشید.

شیشه ساتینا چیستشیشه ساتینا چیست

شیشه ساتینا

به ساتینا شیشه یخی نیز می گویند و به دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ آن، همیشه مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار گرفته است. نکته جالب در مورد شیشه ساتینا مات بودن یک طرف این شیشه ها است. در حالی که طرف دیگر این شیشه ها مثل شیشه های معمولی به نظر می رسند.

این شیشه ها در میان محصولات شرکت شیشه لیا با نام ساتین گلس نیز ارائه میشوند. نکته مهم در مورد این شیشه عبور نور به میزان کافی از آن است. افرادی که در پشت این شیشه قرار می گیرند تنها می توانند سایه ها را تشخیص دهند که این موضوع تا حد زیادی باعث حفظ حریم خصوصی افراد می شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دیاموند چیست

تیفانی گلس

آینه شامپاینی

شیشه ساتینا چطور تولید می شود؟

شیشه ساتینا رنگی یا دودی تنها با یک روش تولید می شوند. همانطور که گفته شد بر خلاف شیشه سند بلاست، شیشه ساتینا پس از یک فعل و انفعال شیمیایی تولید می شود. در این فرآیند یک یا هر دو طرف شیشه در برابر بخارات یا غبار ریز اسید هیدروفلوئوریک قرار می گیرد و سلیسیوم زدایی می شود.

این موضوع باعث خورده شدن سطح صاف و صیقلی شیشه و مات شدن آن می شود. چاله های ریز میکروسکوپی ایجاد شده باعث شکستگی نور شده و همین موضوع دید انسان را محدود می کند.

نحوه تولید شیشه ساتینانحوه تولید شیشه ساتینا

انواع شیشه ساتینا چیست؟

شیشه ساتینا انواع مختلفی دارد که از جمله آن می توان به شیشه طرح دار اشاره کرد. انواع دیگر این شیشه عبارتند از:

علاوه بر مدل های شیشه ساتینا شما می توانید انواع ساتینا دودی، سفید، برنز و رنگ های دیگر آن (سبز، آبی، صورتی و...)را نیز سفارش دهید. طراحی طرح های اختصاصی طراحی شده بر روی شیشه های ساتینا نیز امکان پذیر است.

تفاوت شیشه ساتینا و سندبلاست

شیشه سندبلاست و ساتینا علی رغم تفاوت ها، شباهت های زیادی نیز با هم دارند. شما به عنوان یک فرد معمولی ممکن است در مواجهه با این دو نوع شیشه، آنها را مشابه به هم فرض کنید در حالی که روش و شکل مات شدن دو شیشه متفاوت بوده است.

همانطور که گفته شد شیشه های ساتینا با استفاده از اسید مات می شوند، در حالیکه شیشه های سند بلاست با استفاده از فشار هوای مخلوط با شن، ماسه، سیلیس یا براده آهن به شکل مات در می آیند. استفاده از روش ساتینا برای سطوح بزرگ شیشه بسیار مقرون به صرفه تر است.

تفاوت شیشه ساتینا و سندبلاستتفاوت شیشه ساتینا و سندبلاست

اگر بخواهید یک شیشه بزرگ را با روش سند بلاست مات کنید، باید هزینه های سنگینی را بپردازید. اما شیشه ساتینا عکس شیشه ی سند بلاست، کمتر قابلیت طراحی نقش های مختلف بر روی آن وجود دارد. تفاوت دیگر نیز به لکه پذیری و چربی پذیری کمتر شیشه های ساتینا در مقایسه با شیشه های سند بلاست است که کار نظافت آن را راحت تر می کند. همچنین شیشه های سندبلاست سطوح ناهموارتری نسبت به ساتین گلس ها دارند که لمس آن ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

کاربرد شیشه ساتینا چیست؟

امروزه صنعت شیشه به حدی توسعه و پیشرفت داشته است که انواع شیشه ها را برای مقاصد و کاربرد های مختلف تولید و عرضه کند. شیشه های ساتینا تنها یکی از نوآوری ها در صنعت شیشه و آینه محسوب می شود. که کاربردهای مختلفی را نیز ارائه می دهد.

نکته مهم در مورد این شیشه ها امکان تنظیم شدت مات بودن شیشه است تا برای هر کاربری یک سطح از مات بودن مورد استفاده قرار بگیرد. کاربرد شیشه های ساتینا شامل موارد زیر است:

 • ساتین گلس در بالکن ها و نرده های شیشه ای استفاده می شود. یکی از مکان هایی است که می توان از این نوع شیشه استفاده کرد، ایجاد حریم خصوصی در اطراف استخر به وسیله نرده های شیشه ای ساتینا است.
 • درب ورودی و خروجی ساختمان، استفاده به عنوان شیشه های بیرونی که مانع عبور کامل نور خورشید می شوند یا استفاده از آن به عنوان پارتیشن های جدا کننده در دکوراسیون داخلی از کاربردهای مهم این نوع شیشه است.
 • استفاده در کابین های دوش و حمام های شیشه ای منازل نیز بسیار مورد توجه بوده است.
 • یکی از قدیمی ترین کاربردهای این نوع شیشه در ظروف تزئینی و غذاخوری در بین اروپایی ها بوده است که اکنون نیز رواج دارد. در حقیقت می توان گفت این قدیمی ترین کاربرد شیشه های ساتین بوده است.
 • علاوه بر موارد فوق امروزه برای کاور لامپ های روشنایی نیز برخی اوقات از این نوع شیشه استفاده می شود.

کاربرد شیشه ساتیناکاربرد شیشه ساتینا

مزایای شیشه ساتینا چیست؟

 • به جرات می توان گفت که مهمترین مزیت شیشه ساتینا حفظ فضا و حریم خصوصی افراد و مسدود کردن نگاه آزادانه دیگران است.
 • این نوع شیشه در عین سادگی می تواند باعث زیبایی محیط شود. انعکاس نور از پشت آنها مانند یک رفلکتور، نور را در محیط به طور یکنواختی پخش می کند.
 • ساتینا می تواند میزان نور خورشید را کاهش دهد اما در عین حال روشنایی محیط را هم تامین کند.
 • شیشه ساتین گلس تا حدی جلوی تلف شدن انرژی داخل ساختمان را می گیرد. اگر از شیشه دوجداره و یا با قطر بیشتر استفاده کنید، تاثیر این صرفه جویی بیشتر ملموس می شود.
 • طول عمر بالا یکی از مزیت های هر نوع شیشه از جمله نوع ساتینا می باشد.
 • وجود طرح ها، رنگ ها و سایر ویژگی های تلفیقی با این نوع شیشه کارایی و کاربرد آن را بسیار قابل توجه کرده است.

قیمت شیشه ساتینا

عوامل متعددی وجود دارد که در قیمت شیشه ساتینا تاثیرگذارند. برای مثال با توجه به ابعاد شیشه و طرح درخواستی مشتری، نوع شیشه ساتینا و همینطور نوسنات بازار، قیمت شیشه ساتینا برآورد خواهد شد.

خرید شیشه ساتینا با بالاترین کیفیت

برای خرید شیشه ساتینا با بالاترین کیفیت و در رنگ های متنوع می توانید از محصولات لیا صنعت استفاده کنید. شرکت شیشه لیا صنعت ایرانیان با سالها تجربه شیشه های مقاوم سند بلاست، سکوریت، دو جداره و ساتینا را ارائه داده و به سراسر ایران ارسال می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش این مجموعه تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE