صنایع شیشه و آینه کاری لیا صنعت ایرانیان

شیشه هوشمند الکتروکرومیک چیست

29 مرداد ، 1401
گروه لیا صنعت ایرانیان

آینه الکتروکرومیک چیست ؟

شیشه هوشمند الکتروکرومیک یکی از انواع شیشه های هوشمندی است که در بازار وجود دارد. رشد و پیشرفت صنعت شیشه باعث خلق محصولات جدید و با امکاناتی مثل انواع شیشه ای هوشمند شده است. این نوع شیشه ها به لطف استفاده از تکنولوژی و پیشرفت های صنایع مختلف نیازهای بیشتری از مصرف کنددگان دنیای مدرن را پاسخ می دهد.

شیشه هوشمند الکتروکرومیک انواع مختلفی داشته و روند ساخت آنها نیز متفاوت است. در این مطلب از سایت شیشه لیا صنعت ایرانیان می خواهیم الکتروکرومیک هوشمند را معرفی کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

شیشه هوشمند الکتروکرومیکشیشه هوشمند الکتروکرومیک

شیشه هوشمند الکتروکرومیک چیست؟

این نوع شیشه ها که با نام شیشه هوشمند هم شناخته می شود، نوعی شیشه الکترونیکی است که رنگ پذیر بوده و در قسمت های مختلفی از هر ساختمان قابل استفاده است. قابلیت مهم این شیشه ها کنترل پذیر بودن آنها توسط افراد و ساکنین ساختمان ها است.

این شیشه ها در صورت تحریک شدن به وسیله یک سیگنال الکتریکی، میزان نوری که از آنها عبور می کند را تغییر داده و می توانند آن را مات کنند. البته این تغییر قابل برگشت بوده و شیشه می تواند به حالت شفاف اولیه خود نیز برگردد و یا در حالتی قرار گیرد که بین مات و شفاف بودن باشد. 

دگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

شیشه هوشمند چیست

شیشه هوشمند الکتروکرومیک چطور کار می کند؟

شیشه های هوشمند الکتروکرومیک با هدایت یک سیگنال الکتریکی سطح رنگ خود را تغییر می دهند. در حقیقت در این شیشه ها سرعت نور بر اساس شدت جریان الکتریکی متغیر است. این نوع شیشه ها معمولا سه حالت را برای کاربر ایجاد می کنند.

این سه حالت شامل حالت مات، حالت نیمه مات و شفاف است. شیشه های الکتروکرومیک اگر نوری را دریافت کنند که از حدی مشخص بیشتر باشد، حالت نیمه مات یا کاملا مات پیدا می کنند. البته که این تغییر حالت نیاز به کمی زمان دارد. ولتاژ کم الکتریسیته شیشه را تیره می کند.

دلیل آن نیز انتقال یون های لیتیوم و الکترون از یک لایه به لایه دیگر است. اما حذف کردن ولتاژ باعث برگشت الکترون ها شده و شیشه شفاف می شود. شیشه های الکتروکرومیک با برق های ولتاژ پایین کار می کنند. مصرف برق این شیشه ها نسبت به یک لامپ 60 وات نیز کمتر است. این میزان مصرف برق با استفاده هدفمند از نور طبیعی جبران می شود.

نحوه عملکرد شیشه الکتروکرومیکنحوه عملکرد شیشه الکتروکرومیک

شیشه های دینامیک از چند بخش تشکیل شده اند؟

همانطور که گفته شد، شیشه های الکتروکرومیک یا دینامیک بر اساس شدت جریان الکتریکی فعالیت می کنند. بنابراین این شیشه ها تنها از یک لایه ایجاد نشده اند، بلکه از 5 لایه تشکیل می شوند. این 5 لایه شامل یک لایه جدا کننده در وسط لایه ها، دو لایه که شفاف بوده و حاوی یون های لیتیوم هستند و در نهایت دو لایه الکترودی که برای ایجاد و عبور جریان الکتریکی در دو سمت بخش جدا کننده وجود دارند.

کاربرد شیشه الکتروکرومیک

این نوع شیشه ها بیشتر از هر جایی در وردی ساختمان هایی کاربرد دارند که نیاز به کنترل شدت نور خورشید در طول ساعات خاصی از شبانه روز وجود دارد. الکتروکرومیک ها گزینه ای هوشمند برای ساختمان هایی هستند که نورگیری در آنها به عنوان یک چالش شناخته می شود.

برای مثال مراکز آموزشی، بیمارستان ها، موزه ها موسسات تجاری و... ممکن است به قابلیت مهم شیشه دینامیک احتیاج پیدا کنند. اما از این شیشه ها در بخش های مختلف یک ساختمان می توان استفاده کرد.

برای مثال علاوه بر شیشه های خارجی ساختمان می توان از آنها برای پارتیشن های اداری، باشگاه های ورزشی و حتی خصوصی سازی فضا در سرویس های بهداشتی و حمام نیز استفاده نمود.

انواع شیشه هوشمند

واقعیت این است که شیشه های الکتروکرومیک خود یه عنوان یکی از زیر شاخه های شیشه هوشمند محسوب‏ می شوند. دیگر انواع شیشه های هوشمند به جز شیشه اکتروکرومیک شامل موارد زیر هستند:

 • شیشه های هوشمند ال سی
 • شیشه های هوشمند SPD
 • شیشه های ترموکرومیک
 • شیشه های هوشمند مات شونده
 • شیشه های هوشمند فتوکرومیک
 • شیشه های هوشمند خود تمیز شونده

کاربرد شیشه هوشمند الکتروکرومیککاربرد شیشه هوشمند الکتروکرومیک

مزایای شیشه های هوشمند الکتروکرومیک چیست؟

 • با استفاده از این شیشه ها می توانید رنگ مورد استفاده در شیشه را نیز تغییر دهید. 
 • شیشه های دینامیک باعث صرفه جویی در مصرف برق و کمک به حفظ محیط زیست می شوند.
 • این شیشه ها می توانند تابش حرارتی افتاب را تا حد زیادی کاهش دهند.
 • شیشه های هوشمند همچنین مقاومت خوبی در برابر اشعه ی ماورای بنفش دارند و تا حدود 99 درصد می توانند در مقابل آن مقاومت کنند.
 • شیشه های الکتروکرومیک عایق در برابر صدا هستند و تا حدود زیادی می توانند از شدت صداهای محیط پیرامون بکاهند.
 • روش های مختلف کنترل آنها یکی از مزیت های مهم این نوع شیشه ها است. آنها به انواع روش های دستی، کنترل از راه دور، کنترل خودکار بر اساس شدت نور و... کنترل می شوند.
 • این شیشه ها به علت چندلایه و سکوریت بودن همچنین مقاومت خوبی در برابر ضربه و فشار دارند. 

معایب شیشه های الکتروکرومیک چیست؟

از معایب شیشه هوشمند الکتروکرومیک می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کنیم:

 • این شیشه ها قیمت خرید و نصب بالایی دارند و جزو گران ترین نوع شیشه ها محسوب می شوند.
 • نصب و راه اندازی این شیشه ها کار هرکسی نیست و به نصب توسط افراد متخصص نیاز است.
 • شیشه های هوشمند بدون وجود برق تنها یک شیشه معمولی هستند و کاربرد خاصی ندارند. بنابراین از این شیشه ها نمی توان در مکان هایی که برق وجود ندارد استفاده کرد.

خرید شیشه های هوشمند الکتروکرومیک از لیا صنعت ایرانیان

امیدواریم پاسخ سوالات خود را در مقاله همه چیز درباره شیشه الکتروکرومیک پیدا کرده باشید. شرکت لیا صنعت ایرانیان در کشورمان همواره به عنوان یکی از تولید کنندگان مجرب محصولات شیشه ای شناخته شده است.

این شرکت نه تنها شیشه های هوشمند که انواع شیشه های سکوریت، شیشه لمینت، نرده های شیشه ای، انواع آینه های معمولی و دکوراتیو، شیشه های رومیزی، پارتیشن شیشه ای و... را نیز با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت به فروش می رساند. شما می توانید برای تجربه بهترین و مقرون به صرفه ترین خرید شیشه هوشمند الکتروکرومیک، لیا صنعت ایرانیان را انتخاب نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfUqiMbAAAAALrl4evPK2OZmc91J9U3OPD7P4TE